انواع برندهای کامپوزیت دندان

انواع برندهای کامپوزیت دندان 

قبل از اقدام به اجرای کامپوزیت دندان بهتر است انواع برند های کامپوزیت دندان را شناخته و از بین آنها متناسب با بودجه خود بهترین برند را انتخاب کنید.

قبل از تلاش برای آگاهی از بهترین برند کامپوزیت دندان، باید در انتخاب متخصص و جایی که با بهترین مواد بهترین نتیجه را ارائه می دهند، نهایت تلاش خود را بکنید. گام اول اعتماد به دندانپزشک و گام بعدی تحقیقات خود شما برای شناخت بهترین برند کامپوزیت دندان و با کیفیت ترین شرکت های ارائه دهنده این ماده رزینی میباشد.

کامپوزیت همان موادی است که برای پوشاندن جای پوسیدگی دندان استفاده میشود. اما این روزها جهت ترمیم ظاهر دندان و زیبایی بخشی به دندان های شکسته و دارای جراحت، از کامپوزیت دندان استفاده میشود. برخی دیگراز افراد از روش  لمینت های سرامیکی استفاده می کنند که در این بخش تنها به معرفی برندهای کامپوزیت  میپردازیم.

معرفی انواع برند کامپوزیت و بهترین ویژگی های آن

برندی به عنوان بهترین ماده مصرفی کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک استفاده می شود که بتواند تمامی ویژگی های لازم را داشته باشد. از جمله ویژگی های یک کامپوزیت با کیفیت، شکل پذیری مناسب آن است. فرم دهی مناسب با ماده ای صورت می گیرد که روان باشد و چسبندگی لازم را داشته باشد. رنگ کامپوزیت فاکتور مهم دیگر است که تا دوازده طیف رنگی مختلف توسط بعضی شرکت ها ارائه میشود. علاوه بر این نکات ظاهری، کامپوزیت باید از استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه، جویدن و پولیش برخوردار باشد.

معروف ترین شرکت های دنیا در تولید کامپوزیت دندان از کشورهای آمریکا، ژاپن، سوئیس، برزیل و کره میباشد. نام های geanial ، kuraray ، gradia direct از کشور ژاپن جز معروف ترین برندهایی است که با آن کار می کنند. بیسکو، ۳M و کاسمدنت از جمله معروف ترین برندهای کشور آمریکا میباشند. در نهایت سارمکو از سوئیس، برند نام آشنایی است که بسته به میزان بودجه ای که در نظر دارید و محلی که در آن درمان زیبایی خود را انجام می دهید، از یکی از آنها استفاده خواهید داشت.
برندهای coltene ، dmg America ، dmp dental ، ivoclar vivaden ، kerr ، tokuyama dental America ، sdi و ips نیز از دیگر مواد مصرفی است که در رده های بعدی قرار میگیرد.
۱- برند بیسکو، به دلیل وجود ماده ای به نام سیلیکات کلسیم در آن باعث حفظ سلامت لثه ها میشود. همچنین به دلیل وجود هیدروکسید کلسیم در آن دوام و قابلیت فرم دهی راحت دارد.
۲- برند سارمکو تولید کننده کامپوزیت های میکرو هیبریدی است. کمترین آلرژی را داشته و سازگاری بالایی با بافت دهان دارد. سریع سفت شده و چسبندگی بسیار بالایی دارد. استحکام آن زیاد بوده و استقبال از آن بالاست.
۳- کامپوزیت دندان از نوع میکروفیل و نانوفیل ساخته شرکت کاسمدنت آمریکاست. فرم دهی راحت و قابلیت پولیش خوری بالا باعث زیبایی دندان ها در این برند میشود.

انواع برندهای کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان بر اساس ساختار درونی

به طور کلی کامپوزیت دندان به چهار گروه، درشت دانه یا ماکروفیل، ریزدانه یا میکروفیل، کامپوزیتهای نانو فیل و هیبریدی یا نانو هیبریدی تقسیم میشود.
کامپوزیت های ماکروفیل دارای ذراتی به اندازه ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر که بسیار درشت هستند میباشند. زمانی که ذرات درشت میشوند دارای نقاط ضعف و قوت می گردند. ذرات درشت باعث استحکام و قدرت کامپوزیت دندان میشود. در نقطه مقابل هنگام پولیش زدن، شکل دهی دندان سخت می شود زیرا با جدا شدن هر ذره از کامپوزیت ممکن است ترمیم دچار مشکل شود.

کامپوزیت های میکروفیل به دلیل ریز بودن ذرات که کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر می باشند، برای پولیش بسیار مناسب هستند. اما دارای استحکام نبوده و برای دندان های پشتی مناسب نیستند. بهترین کامپوزیت دندان، از نوع هیبریدی، نانو هیبرید و میکرو هیبرید میباشد. به دلیل ترکیب ذرات درشت و ریز در این کامپوزیت، پولیش آن راحت بوده و در برابر ضربه و فشار مقاوم میباشد. ذرات آن بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر بوده و بسیار پرطرفدار میباشد.
در نهایت به معرفی کامپوزیت نانو میپردازیم که دارای ذراتی به اندازه ۲۰ نانومتر هستند و به دلیل تجمع بیشمار ذره در کنار هم، کامپوزیت را در برابر فشار و پولیش مقاوم می کند. این روزها در اکثر کلینیک ها از کامپوزیت های نانو و هیبریدی استفاده میشود.

انواع کامپوزیت دندان و قیمت

آیا فاکتورهای موثر در قیمت کامپوزیت دندان را می شناسید؟ انواع برند کامپوزیت با کیفیت های مختلف دارای قیمت های متفاوت میباشند.

استفاده از برند مرغوب در اجرای واحدهای کامپوزیت دندان، مسئله ای است که باید به آن حساس باشید. استفاده از برندهای نامرغوب اگرچه هزینه را برای شما پایین تر می آورد اما ممکن است شکستگی و حساسیت های بعدی گریبان گیر شما شود. برندهای مختلف از نظر کیفیت و طول عمری که دارند، به دسته و قیمت های مختلف تقسیم می شوند.

لازم به ذکر است با کیفیت ترین مواد کامپوزیتی به کشورهایی نظیر، آمریکا، سوئیس، آلمان و ژاپن تعلق دارد. برندهای معروف نیز برند بیسکو و coltene از کشور آمریکا، DMG و DMP dental آمریکا میباشد. از دیگر برند ها در مقاله انواع برندهای کامپوزیت دندان به صورت مفصل صحبت خواهد شد.

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان ؟   : اگر کامپوزیت دندان از برند یا جنس مناسب انتخاب نشده باشد، ممکن است شکسته و نیاز به ترمیم و هزینه های اضافی داشته باشد. در صورتی که کامپوزیت به درستی روی دندان اجرا نشود و درزهای بین دندانی به درستی پوشانده نشود، باعث بروز بوی بد در دهان میشود. مواد غذایی و باکتری ها بین درز دندان ها گیر کرده و باعث بروز مشکل میشوند. اگر این مشکل برطرف نشود، پوسیدگی دندان ها به مرور زمان اتفاق می افتد. در برخی موارد بسیار نادر گزارش شده است که تا دو هفته تورم و کبودی در لثه ها ایجاد میگردد. اگر به هر دلیلی نسبت به مواد کامپوزیت حساسیت لثه داشتید و دچار سوزش و تغییر رنگ در لثه ها شدید، بهتر است سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل