بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان ها ممکن است به شما کمک کند که تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که عاشق لبخند زدن هستند، آسان تر ارتباط برقرار می کنند. برای این منظور، بلیچینگ دندان ها ممکن است به شما کمک کند که تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید.
محصولات و روش های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. برخی از آن ها لبخند خیره کننده ای ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر تاثیر کمتری دارند. اگر تا به حال به این فکر کرده اید که برای سفید کردن دندان های خود چه چیزی لازم است، در اینجا همه نکاتی که باید در مورد بلیچینگ دندان بدانید آورده شده است.

انواع روش های انجام بلیچینگ دندان

⦁ سفید کردن دندان با ژل سفید کننده: ژل بلیچینگ از ماده پراکسید کاربامید است که پزشک پس از نصب قالب های دندان ها از آن استفاده می کند و تعداد جلسات بین ۲ تا ۴ جلسه است.
⦁ سفید کردن دندان با لیزر: سفید کردن دندان با لیزر یکی از محبوب ترین روش هایی است که در حال حاضر در فرآیند سفید کردن دندان ها استفاده می شود، به طوری که دستگاه لیزر برای به دست آوردن دندان های سفید روشن تنها در یک یا حداکثر دو جلسه استفاده می شود و پزشک به سفید کردن دندان با لیزر متکی است. دندانپزشک ژل سفید کننده که معروف ترین آن ژل کاربامید پراکسید است را ابتدا به طور یکنواخت روی دندان ها پخش می کند و سپس دندان ها را در معرض اشعه لیزر قرار می دهد که اثربخشی مواد سفیدکننده افزایش می یابد.
⦁ سفید کردن دندان با پلاسما: سفید کردن دندان با پلاسما یکی از موثرترین روش‌ های سفید کردن دندان است که با تکیه بر اشعه های پلاسمای آبی دندان ‌ها را با مواد سفید کننده شیمیایی دو برابر می ‌کند. سفید کردن دندان‌ها با پلاسما هیچ خطری ندارد، بر عکس، یکی از ایمن ‌ترین و بی خطرترین روش ‌ها است.
⦁ سفید کننده های خانگی: این ها لوازم را می توانید از داروخانه ها تهیه و در منزل استفاده کنید.

بلیچینگ فوری دندان چیست؟

در این روش دندانپزشک شما یک درمان سفید کننده مخصوص دندان های شما را تجویز می کند، از جمله یک درمان سفید کننده در مطب.
یک درمان سفید کننده در مطب معمولا بیش از یک بار ویزیت طول می کشد. هر ویزیت ممکن است ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد. همچنین، دندانپزشک شما ممکن است از بلیچینگ دندان با نور یا لیزر استفاده کند که فقط یک بار ویزیت می کند.

هنگامی که دندان ‌هایتان را سفید کردید، می ‌توانید یک محصول خانگی و بدون نسخه را برای حفظ لبخند درخشان خود امتحان کنید. آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا گزارش می دهد که روش های سفید کردن در مطب سریع تر و موثرتر از آنچه می توانید در فروشگاه ها خریداری کنید، هستند.

بلیچینگ دندان در خانه

برای بلیچینگ دندان در خانه از روش های مختلفی استفاده می شود که در زیر آمده است:

⦁ خمیردندان سفید کننده: این خمیردندان تاثیر کمی دارد؛ زیرا اکثر خمیردندان های سفید کننده ساینده هستند. آن ها فقط از شر لکه های بیرونی خلاص می شوند. در برخی از خمیردندان ها از سفید کننده شیمیایی استفاده می کنند، اما معمولا بی اثر هستند. این نوع خمیردندان ها به تنهایی با مسواک زدن نمی توانند به مینای دندان شما نفوذ کنند.
⦁ نوارهای سفید کننده: نوارهای سفید کننده خریداری شده از فروشگاه می تواند بسیار موثر باشند. تنها نقطه ضعف نوارهای سفیدکننده این است که آن ها به عنوان عامل حساسیت دندان و لثه درد شناخته شده اند. در اکثر نوارهای سفید کننده از پراکسید هیدروژن استفاده می شود که می تواند در اثر تماس دهان شما را تحریک کند. سینی های سفید کننده سفارشی این خطر را به حداقل می رساند. فقط مطمئن شوید که آن ها را بدون توصیه دندانپزشک خود استفاده نکنید.
⦁ سفید کردن حرفه ای: این روش بلیچینگ دندان مواد سفید کننده را با دقت از طریق مینای دندان شما هدایت می کند. هر چند باید گزینه های خود را در نظر بگیری، اما این روش ها گران هستند و ممکن است فقط به اندازه نوارهای سفید کننده موثر باشند.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه درمان های بلیچینگ دندان بر اساس موارد زیر متفاوت است:

⦁ نام تجاری درمان: برندهای مختلفی از درمان های سفید کننده وجود دارد که دندان پزشکان از آن ها استفاده می کنند و هر کدام هزینه متفاوتی دارند. این احتمالا بزرگ ترین عامل در هزینه درمان سفید کننده است.
قیمت دندانپزشک شما: مطب های دندانپزشکی قیمت های خود را برای درمان سفید کننده علاوه بر هزینه محصول تعیین می کنند. آماده سازی و اجرای درمان به زمان و تجهیزاتی نیازمند است که هزینه زیادی دارد.
⦁ مطب در مقابل خانه: معمولا درمان سفیدکننده در مطب بیشتر از نسخه خانگی هزینه دارد.

در بلیچینگ دندان از چه موادی استفاده می شود؟

متداول ترین ماده بلیچینگ دندان پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن است، همان ماده ای که در سفید کردن مو استفاده می شود که وقتی در دهان قرار می گیرد، پراکسید کاربامید را به پراکسید هیدروژن و اوره تبدیل می کند و پراکسید هیدروژن یک ماده موثر سفید کننده دندان است.

اما پراکسید هیدروژن تنها ماده شیمیایی نیست که دندان ها را سفید می کند، از سال ۱۸۴۸ بسیاری از مواد دیگر آزمایش شده اند، مانند:
⦁ کلسیم هیدروکلریت و اسید استیک
⦁ سدیم
⦁ اسید سولفوریک
⦁ کلرید آلومینیوم

و مواد دیگری که عمدتا مبتنی بر افزایش اکسیداسیون بودند و برای خلاص شدن از شر لایه‌ های بالایی دندان به کار می رفتند. اما گاهی منجر به آسیب ‌های فراوان دیگری می ‌شدند، بنابراین هیدروژن پراکسید به کار گرفته شد که عوارض کمتری دارد.

سفید کردن دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

پس از اتمام درمان بلیچینگ دندان، اقداماتی وجود دارد که باید برای سفید نگه داشتن لبخند خود انجام دهید.

⦁ از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه می شوند خودداری کنید:  قهوه، چای، نوشیدنی های ورزشی، آب نبات های سفت، انواع توت ها و سس گوجه فرنگی همگی غذاهایی هستند که می توانند باعث تغییر رنگ و حساسیت دندان شوند.
⦁ استفاده از نی:  هنگام نوشیدن مایعات، از نی استفاده کنید تا مواد آلرژی زا و مواد غذایی را از دندان هایتان دور نگه دارید.
⦁ اجتناب از سیگار کشیدن: سیگار کشیدن رنگ دندان ها را تغییر می دهد و باعث ایجاد حساسیت می شود. ترک سیگار می تواند به براق و سالم ماندن دندان های شما کمک کند.
⦁ استفاده از رژ لب ضد آب: به خانم ها توصیه می شود از رژ لب های ضد آب که اثری روی دندان هایشان باقی نمی گذارد استفاده کنند یا تا چند روز پس از سفید شدن دندان از رژ لب استفاده نکنند.
⦁ خمیر دندان سفید کننده:  نوع خمیردندان را تغییر دهید و با این تغییر اثر سفید کنندگی را دو چندان کنید و از سفیدی دندان های خود برای مدت طولانی تری لذت ببرید.

نحوه سفید شدن دندان توسط مواد شیمیایی بلیچینگ

در بلیچینگ دندان سفید کننده ها حاوی مواد شیمیایی سفید کننده هستند که مینای دندان را از بین می برند. آن ها یک واکنش شیمیایی را آغاز می کنند که ترکیبات رنگی گیر کرده در دندان های شما را می شکند. رایج ترین عوامل شیمیایی مورد استفاده پراکسید کاربامید و پراکسید هیدروژن است. اولی تجزیه می شود و به پراکسید هیدروژن و اوره تبدیل می شود.
یک روش بلیچینگ دندان تحت نظارت دندانپزشک شما شامل استفاده کنترل شده از کاربامید یا پراکسید هیدروژن است.

مزایا و معایب

در اینجا به برخی از مزایا و معایب بلیچینگ دندان اشاره می کنیم:
مزایا
⦁ بهبود ظاهر شما – بهبود چهره ممکن است دلیل اصلی این باشد که شما می خواهید لبخندی سفید روشن داشته باشید. ممکن است بخواهید از شر تغییر رنگ یا لکه ناشی از سیگار کشیدن یا نوشیدن زیاد قهوه یا چای خلاص شوید.
⦁ برای دندان های شما مضر نیست – اگر چه محصولات سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن هستند، اما استفاده از آن تا زمانی که دستورالعمل ها را دنبال کنید بی خطر است.
⦁ نتیجه فوری – برخلاف برخی از روش های دندانپزشکی، سفید کردن دندان به شما نتیجه فوری می دهد، به خصوص اگر این کار را به صورت حرفه ای با دندانپزشک خود انجام دهید. در کمتر از ۲ ساعت شاهد بهبود بسیار قابل توجهی خواهید بود.

معایب:

⦁ حساسیت دندان – ممکن است هنگام استفاده از یک محصول سفید کننده احساس ناراحتی کنید. به خصوص اگر برای شروع دندان های حساسی دارید.
⦁ دائمی نیست – اثر سفید کننده در افراد مختلف متفاوت است. این اثر برای افرادی که سیگار می کشند و قهوه و چای زیادی می نوشند کوتاه تر خواهد بود.
⦁ تغییر در مصرف غذا – ممکن است مجبور شوید برای حفظ سفیدی دندان های خود از غذاها و نوشیدنی های خاصی اجتناب کنید. همچنین نمی توانید سیگار بکشید.
⦁ رنگ روکش‌ های شما را تغییر نمی ‌دهد – اگر دندان ‌هایتان با روکش شما مطابقت داشته باشد، زمانی که به سفید کردن دندان‌ ها ادامه می ‌دهید، رنگ دندان‌ هایتان ناهموار خواهد بود.

بهترین برندهای بلیچینگ

⦁ بهترین برای دندان های حساس: نوارهای سفید کننده دندان زیمبا
⦁ بهترین کیت: کیت سفید کننده دندان AURAGLOW
⦁ بهترین قلم: قلم سفید کننده دندان AuraGlow
⦁ بهترین سیستم بدون پراکسید: Oralgen NuPearl 32x سیستم سفید کننده دندان پیشرفته
⦁ بهترین خمیر دندان: خمیردندان سفید کننده Opalescence با فلوراید
⦁ بهترین نوارها: نوارهای سفید کننده دندان Spotlight Oral Care

چه زمانی دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارد ؟

 

اما چگونه تصمیم بگیرید که آیا بلیچینگ دندان برای شما مناسب است؟

قبل از سفید کردن دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید و در مورد روش های مختلف صحبت کنید. درک آنچه که خود را وارد آن می کنید همیشه اولین قدم مهم است. دندانپزشکی زیبایی گزینه هایی را برای بهبود ظاهر دندان های شما ارائه می دهد. سفید کردن ممکن است برای برخی ایده آل باشد، در حالی که دیگران ممکن است بخواهند درمان دیگری را در نظر بگیرند.

عواملی که باعث زردی دندان ها می شود؟

با گذشت زمان، همه متوجه نوعی تغییر رنگ روی دندان های خود می شوند. این تغییر از از دست دادن درخشندگی دندان ها تا ظاهر شدن لکه ها و تغییر رنگ کلی متغیر است. دلایل اصلی این تغییر در زیر توضیح داده شده است.
⦁ نوشیدنی و غذا: غذاها و نوشیدنی‌های دارای رنگدانه‌های رنگی بالا مانند شراب قرمز، چای و قهوه برخی از کمک‌کنندگان اصلی هستند. رنگدانه ها به مینای دندان (ناحیه سفید بیرونی) می چسبند و باعث تغییر رنگ می شوند.
⦁ سیگار کشیدن: نیکوتین و قطران، دو جزء اصلی تنباکو، باعث ایجاد لکه می شوند. نیکوتین وقتی با اکسیژن مخلوط می گردد به ماده ای قهوه ای مایل به زرد تبدیل می شود.
⦁ سن: با افزایش سن و به دلیل عملکرد طبیعی و سایش روزانه، مینای دندان نازک تر می شود. عاج، که لایه داخلی است و بیشتر زرد است، شروع به نمایان شدن بیشتر خواهد کرد.
⦁ ضربه به دندان: گاهی اوقات دندان هایی که دچار ضربه می شوند (مثلا ضربه ای که در اثر تصادف یا افتادن به صورت وارد می شود) دچار تغییر رنگ می شوند. این تغییرات ممکن است به دلیل یک فرایند طبیعی باشد که در آن لایه‌ های بیشتری از عاج روی دندان قرار می‌ گیرد، یا صرفا به این دلیل که دندان می‌ میرد.
⦁ داروها: برخی از داروها مانند برخی آنتی هیستامین ها، داروهای فشار خون و داروهای ضد افسردگی باعث تغییر رنگ دندان می شوند.
⦁ همچنین برخی از آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین، زمانی که در سنین پایین تجویز می شوند، باعث ایجاد رنگ و تغییر رنگ دندان ها می گردند.
⦁ پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز به تیره شدن دندان ها کمک می کنند.

مهم ترین علت تغییر رنگ دندان ها چیست؟

روند پیری مهم ترین عامل تغییر رنگ دندان ها است. گاهی اوقات، مینای دندان شما در طول سال ها فرسوده می شود و لایه زیرین آن به نام عاج نمایان می شود. عاج یک بافت استخوانی و زرد رنگ طبیعی است که در زیر مینای دندان قرار دارد.

با بالا رفتن سن، مینای دندان آن ها نازک ‌تر می ‌شود که نتیجه آن دهه ‌ها ساییدگی و پارگی است. هر چه مینای دندان نازک ‌تر باشد، عاج زردرنگ بیشتر ظاهر می ‌شود. به همین دلیل است که افراد مسن اغلب دندان های زرد دارند. محصولات بلیچینگ دندان در این شرایط کمکی نمی کنند زیرا روی عاج تاثیر نمی گذارند.

 

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل