خطرات لمینت دندان کدامند

خطرات لمینت دندان کدامند ؟

خطرات لیمنت دندان کدامند ؟ لمینت از روشهای زیبایی و سفید کردن دندان می باشد که بسیار پر طرفدار می باشد و در دنیا به لبخند هالیودی نیز معروف است .
اما بسیاری افراد قبل از انجام لمینت بدنبال پاسخی برای سوخطرات لمینت دندانالهای خود می باشند . لمینت دندان چه خطرات و عوارضی دارد و مزایا و قیمت و اینکه آیا کاندید لمینت دندان می باشند یا خیر ؟ برای یافتن پاسخ های خود با ما باشید.
در ادامه این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آریانا با ما باشید:

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روش برای سفید کردن و یکدست کردن دندانها می باشد . افرادی که دوست دارند رنگ دندانهایشان سفید یا سفید تر شود و همچنین افرادی که به دنبال طراحی لبخند می باشند و اگر از جنبه درمانی بخواهیم به لمینت دندان نگاه کنیم افرادی که بدنبال برطرف کردن لکه ها و رفع لب پر شدن و شکستگی های دندانهایشان می باشند کاندید این روش (لمینت دندان) می باشند .

 •  شکستگی دندان
 •  لب پر شدن دندان
 •  ترمیم و از بین بردن فاصله دندانها
 •  یک اندازه کردن دندانها
 •  رفع کجی و بد شکلی دندان
 •  رفع لکه های زرد و قهوه ای رنگ روی دندان
 •  سفید کردن دندانها
 •  طراحی لبخند

برای برطرف کردن موارد بالا لمینت گزینه مناسبی می باشد افرادی که موارد و مشکلاتی که در بالا ذکر شد را دارند میتوانند از لمینت دندان استفاده کنند .
معمولا لمینت دندان به لمینت سرامیکی نیز معروف می باشد . زیرا جنس لمینت از سرامیک می باشد .

عوارض لمیت دندان

عوارض و خطرات لمینت دندان چیست؟ هر کدام از روشهای زیبایی که فرد بخواهد انجام دهد مزایا و خطرات و عوارضی دارد . لمینت نیز از این موردها بی نصیب نیست .
در ادامه به مزایای ان خواهیم پرداخت اما اگر بخواهیم از عوارض ان بگوییم :

لمینت ها مواد سرامیکی هستند که در طی دو جلسه روی دندانهای فرد قرار می گیرند در جلسه اول دندانپزشک قالب گیری میکند و در جلسه دوم به واسطه چسب های مخصوص دندانپزشکی روی دندانهای شخص چسبانده میشود .
البته ناگفته نماند دندانپزشک دندانها را تراش می دهد. و این یکی از عوارض لمینت می باشد . تراش خوردن دندان می تواند برای بساری افراد ناخوشایند باشد یعنی فرد این کار را دوست نداشته باشد که در این صورت به او کامپوزیت دندان توصیه می شود . و این نکته را نیز باید متذکر شد تراش دندان ها سبب فرسودگی دندانها نمیشود.

لیمنت دندان غیر قابل بر گشت می باشد . بعد از گذاشتن و چسبانده ان روی دندان قابل برداشتن نیست.
اما یکی از عوارض و خطرات ان این است که ممکن است این دندانها یا قالب ها کنده شود و یا بیفتد. این مورد بسیار نادر می باشد و استفاده از چسب های بی کیفیت و دندانپزشک بی تجربه سبب آن می باشد .

در یک جمله میتوان گفت لمینت خطری ندارد فقط یکی دو مورد که در بالا ذکر شد و آن هم عوارضی می باشد که ممکن است برخی افراد دوست نداشته باشند و بهتر است قبل از انجام لمینت از آن آگاه باشند . فقط میتوان گفت لمینت در دوران بارداری خط دارد که البته خطرات آن هم در مقاله : لمینت در دوران بارداری بطور مفصل توضیح داده ایم.

 

مزایای لیمنت دندان

در بالا راجب به لمینت دندان چیست و عوارض آن صحبت کردیم اما به سراغ مزایای این روش زیبایی برویم :

 •  داشتن لبخند زیبا و دندانهای سفید درخشان و یکدست به فرد اعتماد بنفش و زیبایی میدهد. لیمنت یکی از این روشهای زیبایی می باشد و اولین و بهترین مزیت آن علاوه بر زیبایی و لبخند زیبا بالا بردن اعتماد بنفش شخص می باشد .
 •  بر طرف کردن عیب های ظاهری دندان از مزایای دیگر لمینت دندان می باشد .
 •  لمینت مقاومت بالایی در برابر تغییر رنک دندانها دارد .
 •  طول عمر لمینت نیز بالا ست و تا نزدیک ۱۰ الی ۱۲ سال تخمین زده شده است .
 •  جنس لمینت سرامیک می باشد و سرامیک در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد ولی این مقاومت نباید دلیل شود تا از دندانها استفاده ابزاری کرد .
 •  انجام لمینت نیاز به دوره نقاهت ندارد .
 •  رنگ لمینت می تواند همرنگ رنگ دندانهای فرد باشد .
 •  لمینت باعث می شود از فرسودگی دندانها جلوگیری شود .

خطرات لمینت دندان

افراد کاندید لمینت دندان

چه افرادی کاندید لمینت دندان می باشند افرادی که مشکلات زیر را در دندانهایشان دارند :

 •  شکستگی دندان
 •  لب پر شدن دندان
 •  فاصله بین دو دندانه
 •  یک اندازه و یکدست نبودن دندانها
 •  کجی و بد شکلی دندان
 •  لکه های زرد و قهوه ای رنگ روی دندان
 •  سفید نبودن کردن دندانها

همچنین افرادی که به دنبال طراحی لبخند می باشند نیز کاندید انجام لمینت دندان می باشند .

چه مقدار از دندان برای لیمنت تراشیده میشود؟ خطرات لمینت دندان

همانطور که در بالا گفتیم در لیمنت دندان باید قسمتی از دندانها تراش داده شود به دو دلیل اول اینکه دندانها و قالب جدید به خوبی به دندانهای خود فرد بچسبد و دوم اینکه با گذاشتن قالب و دندان جدید روی دندانهای فرد ضخامت دندانها زیاد نشود .
البته این نکته را نیز باید عرض کرد تراش دندانها سبب پوسیدگی دندانها نمیشود.
اما چه میزان از این دندانها باید تراش داده شود در مرحله اول باید بگویم بستگی به دندانهای فرد وتشخیص دندانپزشک دارد و معمولا بین ۵/۰ تا ۸/۰     میلی متر تراش داده می شود .
اما در مواردی مانند لومینیرز دندان نیازی به تراش دندان نیست . البته گاهی اوقات باید مواردی را به عنوان استثنا برای تراش دندان در نظر گرفت.

جلوگیری از پوسیده شدن دندانهای لمینت شده ؟  خطرات لمینت دندان

روکش های لیمنت لایه های بسیار نازکی است که روی دندانها نصب میشود و حنس این لایه های نازک از سرامیک می باشد و این لایه های نازک بخش زیادی از دندانها را می پوشاند . این روشک دندان ( لمینت دندان ) به خودی خود باعث پوسیده شدن دندان نمی شوند . و خود روکش دندان ( لمینت ) سبب پوسیدگی دندان نمیشود .
اگر میخواهید بهترین نتیجه را از لیمنت دندان بگیرید. البته باید ذکر کرد هم لمینت دندان و هم دیگر روشهای زیبایی مانند کامپوزیت دندان حتما باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید . مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه از پوسیدگی دندانها جلو گیری میکند و دیگر اینکه سبب استقامت ماندگاری بیشتر لمینت دندانها و دیگر کارهای زیبایی که فرد روی دندانهای خود انجام داده میشود .
پس لمینت به دندانها آسیب نمی رساند و از پوسیدگی و فرسودگی دندان نیز جلو گیری می کند .
اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ممکن است سبب پوسیدگی دندانها شود .
زیرا خرده های ریز غذا ممکن است بین لثه ها و دندانها گیر کند و اگر فرد مسواک نزد و نخ دندان نکشد بمرور این خرده های غذا به فرسودگی و پوسیدگی دندانها کمک می کند.

آیا برای لمینت باید دندانهای طبیعی داشته باشیم؟

لمینت دندانها یک لایه نازکی است که روی دندانهای فرد چسبانده میشود . هر گونه ضربه بعد از اناج لمینت سبب مشکل در لمینت دندان می شود .
اما اگر فرد نیاز به انجام ارتودنسی و لمینت دندان دارد بهتر است ابتدا دندانها را ارتودنسی کند سپس به سراغ لمینت برود.
زیرا که چسباندن نگین ها و براکت ارتودنسی به لیمنت های روی دندان آسیب می زند .
اما اگر کانید لیفت لثه می باشد . ابتدا لیفت لثه سپس لمینت دندان . برای عصب کشی و مشکلات ریشه دندان نیز ابتدا باید مشکلات دندان بر طرف شود سپس اقدام به انجام کامپوزیت و یا لمینت کرد .

آیا حساسیت بعد از لمینت برای دندانها طبیعی است ؟

معمولا لمینت حساسیتی ایجاد نمی کند اما گاهی اوقات بعلت تراشیدن دندانها ممکن است حساسیت ایجاد شود که معمولا بیش تر از یک هفته بطول نمی انجامد .
اما این حساسیت ها چیست ؟ ممکن است بدلیل تراشیدن دندانها ، دندان های فرد دچار حساسیت به سدی و گرمی و یا شیرینی جات و یا غذاهای تند شود که معمولا تا یک الی دو هفته بعد از انجام لمینت از بین می روند . البته می وتانید این مورد را با د ندانپزشک خود مطرح کنید .

آیا لمینت درد دارد؟  خطرات لمینت دندان

خیر لمینت درد ندارد زیرا زمان انجام لمینت از بی حسی موضعی استفاده میشود و بیمار هیچگونه دردی حس نمی کند .
معمولا شاید سخت ترین قسمت لمینت تراش دندان و شکل دهی دندان می باشد که زمانی که فرد بی حسی موضعی میزند دردی احساس نمی کند .

عمر لمینت دندان چقدر است ؟

طول عمر و ماندگاری لیمنت دندان معمولا زمانی بین ۸ تا ۱۲ سال می باشد اما مراقبت های بعد از انجام لمینت مانند : رعایت بهداشت دندان و دهان و دندان قروچه نداشتن و استفاده ابزاری نکردن از دندانها میزان ماندگاری و طول عمر لمینت را بالا می برد.

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان بسته به برندی که استفاده می شود متفا وت می باشد . اما باید ذکر کرد برند مواد و دستمزد دندانپزشک و همچنین اگر کارهای دیگری مانند لیفت لثه ، عصب کسی و … روی دندان صورت گرفت شده باشد در قیمت لمینت دندان تاثیر گذار می باشد. جنس لمینت دندان اگر از طلا باشد قیمت بسیار بالایی دارد و معمولا طلا نشانه ثروت می باشد . در مقاله قیمت لمینت دندان طلا بطور کامل اطلاعات روکش های از جنس طلا را مطالعه کنید.
در مقاله قیمت لیمنت دندان بطور مفصل توضیح دادیم .

چرا لمینت دندان گران تر است ؟ اگر همین مقاله را بطور دقیق مطالعه کنید جواب این سوال را نیز خواهید گرفت و علت گران تر بودن لمینت نسبت به کامپوزیت را خواهید فهمید .

اما برای یادواری ذکر کنم  لمینت گران تر است زیرا دوام و طول عمر بیشتری دارد . نسبت به تغییر رنگ دندانها در برابر عذاهای رنگ دانه دار مانند پفک ، قهوه ، شکلات و …. مقوامت بیشتری دارد . جنس لمینت از سرامیک می باشد . و جنس کامپوزیت از موارد رزین می باشد .  لمینت در دو جلسه  صورت می گیرد و در جلسه اول توسط دندانپزشک قالب گیری میشود و قالب ها به ازمایشگاه فرستاده میشود تا ساخته شوند  تقریبا بین دو الی سه هفته ساخت لمینت در آزمایشگاه زمان می برد و سپس در جلسه دوم توسط خود دندانپزشک روی دندانها گذاشته میشود . البته توسط چسبهای مخصوص دندانپزشکی چسبانده میشود .

در کامپوزیت بدلیل تغییر رنگ دندانها نسبت به مواد غذایی فرد هر از مدتی مانند یکسال میتواند جهت انجام پولیش دندان به دندانپزشک مراجعه نماید . اما در لمینت مانند کامپوزیت نیازی به پولیش هر یک سال و یا چند سال ندارد زیرا در برابر رنگ دوام بیشتری از کامپوزیت دارد . موارد بالا به خوبی نشان دهنده این است که چرا لمینت گران تر از کامپوزیت دندان می باشد .

اما مجددا ذکر می کنم از آنجا که کارایی لمینت و کامپوزیت دندان در زیبایی و درمانی یکسان می باشد  معمولا هر فرد بسته به توان مالی و هزینه ای که برای دندانهایش در نظر گرفته است کامپوزیت یا لمینت را انتخاب می کند .

اما اگر فردی به دنبال طول عمر و ماندگاری بیشتر و همچنین دوام در برابر غذاهای رنگدانه دار باشد لمینت انتخاب بهتری می باشد .

خطرات لمینت دندان

رنگ لمینت دندان

رنگ لیمنت دندان درنتیجه زیبایی تاثیر زیادی دارد . معمولا نباید رنگ لمیت از سفیدی رنگ چشم ها روشن تر باشد زیرا سبب مصنوعی شدن لمینت دندان می شود .
بهتر است رنگ لمینت دندان با رنگ پوست فرد مطابقت داشته باشد بعنی کمی از رنگ پوست فرد روشن تر بنظر برسد.
همرنگ بودن با رنگ دندانهای فرد سبب یدکست شدن دندانها میشود.
رنگ لمینت با جنسیت شما (زن یا مرد ) بودن و همچنین سن فرد مطابقت داشته باشد .

پشیمانی بعد از لمینت دندان  (خطرات لمینت دندان )

معمولا لمینت یکی از کارهای زیبایی است که مخاطبان زیادی دارد و پر طرفدار می باشد . اما افرادی که دندان قروچه دارند و یا افرادی که مینای دندان نازکی دارند نباید از لمینت دندان استفاده کنند .
زیرا فشار دادن و ساییدن دندانها روی هم سبب شکستن لمینت ها میشود .
همچنین فرسودگی و پوسیدگی بیش از حد نیز سبب پیشرفت آن بعد از انجام لمینت می شود ابتدا فرد باید مشکل پوسیدگی دندان را بر طرف کند سپس نسبت به لمینت اقدام نماید.
افرادی که التهاب لثه دارند نیز باید قبل از انجام لمینت مشکلات و بیماری های لثه خود را بر طرف نمایند .

کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت بسیار زیاد می باشد . در مقاله فرق لمینت و کامپوزیت دندان به توضیح مفصل راجب این موضوع پرداختیم اما در اینجا نیز به برخی نکان مهم اشاره میکنیم :
کامپوزیت دندان نیز یکی از روشهای زیبایی دندان می باشد و تفوات این دو در جنس و مواد بکار رفته می باشد .
اگر بخوایم انواع لمینت دندان را نام ببریم :

می باشد . پس کامپوزیت نوعی لمینت می باشد از جنس ونیر کامپوزیت یا مواد رزیم کامپوزیتی که روی دندانهای فرد چسبانده میشود .
اما اینکه کدام مورد بهتر است بسته به هزینه و سلیقه فرد دارد .
کامپوزیت و لمینت از نظر قیمت ، ماندگاری و دوام و تغییر پذیری در برابر رنگ (غذاهای رنگ دانه دارمانند قهوه شکلات تلخ و …) و دارای تفاوت می باشند .

 •  قیمت لمینت گران تر از قیمت کامپوزیت دندان می باشد .
 •  طول عمر و ماندگاری لمینت بیشتر از طول عمر کامپوزیت دندان می باشد .
 •  لمینت در برابر تغیر ( خوردن و آشامیدن غذاهای رنگدانه دار : پفک ، قهوه و ….) رنگ مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 •  در کامپوزیت دندان نیازی به تراش دندان نیست. اما در لمینت دندانها تراشیده میشوند .
 •  کامپوزیت در یک جلسه انجام میشود . اما لمینت دو جلسه نیاز دارد .
 •  لمینت در دو جلسه انجام میشود و نیاز به ساخت روکش های لمینت در آزمایشگاه می باشد. اما کامپوزیت در جلسه اول مواد توسط دندانپزشک روی دندانهای فرد گذاشته میشود.

با توجه به موارد بالا می توانید انتخاب کنید کدام مورد سازگار تر با هزینه شما و زندگی روزانه شما می باشد.

عوارض و خطرات کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روشهای زیبایی می باشد که برای موارد زیر بکار میرود :

 •  شکستگی دندان
 •  لب پر شدن دندان
 •  ترمیم و از بین بردن فاصله دندانها
 •  یک اندازه کردن دندانها
 •  رفع کجی و بد شکلی دندان
 •  رفع لکه های زرد و قهوه ای رنگ روی دندان
 •  سفید کردن دندانها
 •  طراحی لبخند

افراد ی که موارد بالا را دارند کاندید انجام کامپوزیت دندان می باشند . کامپوزیت عیوب بالا را در دندانهای فرد بر طرف میکند و مانند لمینت دندان می توان رنگ متناسب با دندانهای فرد را انتخاب کرد .
معمولا بهتر است رنگ کامپوزیت دندان متناسب با رنگ دندانهای فرد باشد و از رنگ هایی که سفید تر از دندانهای فرد می باشد و یا سفید تر از رنگ پوست فرد می باشد استفاده نکرد .
البته در مورد افرادی که هنرمند و سلبریتی می باشند شاید مشاهده کردید که رنگ دندانها بسیار سفیدتر است در این مورد باید ذکر کرد که آنها بدلیل بودن در انزار عمومی و ترجیحا با سلیقه و خواست خودشان رنگ سفید تر را انتخاب میکنند .
در کامپوزیت مانند لمینت نیازی به تراش دندان نیست و در یک جلسه (همان جلسه اول ) مواد رزین کامپوزیت روی دندانها گذاشته میشود . سلیقه و هنر دندانپزشک است که فرم مواد کامپوزیتی روی دندانها را مشخص می کند .

عمر کامپوزیت دندان  ( خطرات لمینت دندان )

همانطور که ذکر شد لمینت و کامپوزیت از نظر ماندگاری و طول عمر دارای تفاوت می باشند و معمولا عمر کامپوزیت دندان را بین ۵ تا ۱۰ سال تخمین زده اند که البته رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده ابزاری نداشتن از دندانها ، دندان قروچه نداشتن ،بعد از نصب کامپوزیت در بقا و دوام کامپوزیت تاثیر می گذارد.
طول عمر لمینت دندان بین ۸ تا ۱۰ و یا بیشتر می باشد که عواملی که در بالا ذکر شد روی دوام و ماندگاری آن بی تاثیر نیست .
عمر لمینت دندان از کامپوزیت بیشتر است و یکی از دلایل گران بودن قیمت نسبت به کامپوزیت دندان ماندگاری و طول عمر بیشتر لمینت ها می باشد.

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل