روکش دندان

روکش دندان یا تاج دندان چیست ؟

روکش دندان یکی از روشهای رایج در دندانپزشکی می باشد . زمانی که قسمت زیادی از دندانها دچار آسیب شده باشد و امیدی به بازیابی و ترمیم دندان ها نیست از روکش دندان استفاده می شود . 

برای بازیابی شکل و اندازه دندانها و همچنی استحکام و دوام عمر ، باقی مانده دندان از روکش استفاده میشود. زمانی که دندانها عصب کشی شده اند و دندانها دچار فرسودگی زیادی شده اند و تاج دندان شکسته و یا از بین رفته است روکش بهترین گزینه می باشد . 

البته ناگفته نماند روکش ها علاوه بر استحکام و پوشاندن کل دندانها باعث ظاهر زیبای دندانها نیز میشوند. به روکش ها تاج دندان و یا تاج مصنوعی نیز گفته میشود . تاج دندان به قسمت سفید رنگ  بالای دندان که از لثه ها بیرون زده شده گفته میشوند. 

روکش دندان یک درمان زیبایی دندانپزشکی محبوب است که به ایجاد لبخندی هماهنگ و طبیعی کمک می کند. روکش ها عیوب بزرگ  دندان مانند تغییر رنگ دندان، شکاف و فاصله، براده ها ی دندان های فرسوده و غیر قابل ترمیم را اصلاح می کنند.
یکی از بزرگ ترین چیزهایی که مردم در مورد روکش دندان دوست دارند این است که آنها گزینه ای دائمی برای ایجاد یک اصلاح و طراحی  لبخند هستند. 

روکش ها از مواد مختلفی ساخته میشوند . که موادها بسته به سلیقه و بودجه فرد متفاوت می باشد . تاج دندان با استفاده از مواد فلزی ، سرامیک ، استیل  پوشانده میشود . 

آنها برای تنظیم شکل و سایه دندان طبیعی ساخته می شوند تا لبخند را تغییر دهند. در این مقاله به صورت جامع به این روش زیبایی دندان می پردازیم.

روکش دندان
روکش دندان چیست ؟

تاج دندان از چه چیزی ساخته شده است

⦁ تاج تمام چینی/سرامیک. این دو گزینه به دندانپزشک امکان می دهد سایه ای را انتخاب کند که بسیار شبیه دندان شما باشد. روکش های تمام چینی و تمام سرامیکی شباهت بیشتری به دندان های طبیعی شما دارند و همین امر آنها را به انتخابی محبوب به ویژه برای دندان های جلویی تبدیل می کند.
⦁ پرسلن ذوب شده به فلز. جدای از موارد فوق، ذوب چینی به فلز طبیعی ترین گزینه است. این تاج ها دارای ساختاری فلزی با پوشش چینی هستند که دوام بیشتری نسبت به تاج های تمام چینی دارند. این ماده آن را به یک انتخاب قوی و در عین حال طبیعی تبدیل می کند.

مراحل انجام کار

روش های روکش دندان اغلب به دو ویزیت جداگانه نیاز دارند. در اولین ملاقات، دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را برش می دهد. این باعث ایجاد فضایی برای قرار دادن روکش می شود. سپس روی دندان ‌های شما اثر می ‌گذارند. دندانپزشک همچنین رنگ طبیعی دندان شما را تعیین می کند. سپس این اطلاعات سایه به آزمایشگاه ارسال می شود.
آزمایشگاه از این قالب و سایه برای ایجاد روکش دندان شما استفاده می کند. برخی از افراد در حالی که منتظر ست دائمی هستند روکش های موقت قرار می دهند.
زمانی که روکش های دائمی آماده شدند، دندانپزشک روکش های موقت را برمی دارد. روکش های جدید برای اطمینان از تناسب کامل تحت معاینه قرار می گیرند. سپس دندانپزشک روکش را به دندان شما می چسباند.
بعد از آن روکش ها با نور مخصوص به مدت حدود ۶۰ ثانیه «درمان» می شوند. این اطمینان می دهد که آن ها محکم وصل شده اند. اگر مواد اضافی وجود داشته باشد، دندانپزشک آن را با ابزارهای مخصوص خارج می کند.

مشکلات پس از تاج دندان

مشکلات رایج بعد از روکش دندان عبارتند از:

⦁ حساسیت خفیف دندان: دندانپزشک برای قرار دادن روکش روی دندان باید مقداری از مینای دندان را بردارد. این باعث حساسیت دندان ها می شود. افراد در هنگام لذت بردن از غذاها/نوشیدنی های سرد یا گرم بیشتر احتمال دارد این حساسیت را تجربه کنند.

⦁ بی نظمی در رنگ: این پتانسیل وجود دارد که تاج دندان با رنگ دندان های مجاور هماهنگ نباشد. انواع خاصی در لبه های خود دچار تغییر رنگ یا لکه می شوند. بیمارانی که قصد سفید کردن دندان ها را دارند باید قبل از چسباندن روکش ها در مورد روند سفید کردن با دندانپزشک صحبت کنند.

⦁ ناراحتی عمومی: روش قرار دادن روکش دندان پتانسیل ایجاد کمی ناراحتی را دارد. در حین و بعد از عمل حداقل تا بدون درد وجود خواهد داشت.
⦁ خطر بالاتر تروما: کسانی که روکش دندان را انتخاب می کنند، اندکی در معرض خطر تروما هستند.

انجام بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی آریانا 

مزایا

روکش دندان فواید زیادی دارد. از آنجایی که روکش ها یک گزینه دندانپزشکی زیبایی هستند، یکی از مزایای آن لبخند زیباتر است. اما مزایای قانع کننده دیگری نیز وجود دارد. بیماران دلایل زیر را به عنوان مزایای اصلی روکش ذکر می کنند:

⦁ محافظت بیشتر و استحکام بیشتر : یکی از مزایای منحصر به فرد روکش ها این است که علاوه بر ایجاد لبخند بهبود یافته، می توانند دندان های موجود شما را نیز تقویت کنند. برای دندان های شکسته یا ترک خورده، این امر به ویژه صادق است.

⦁ ظاهر طبیعی: تمام هدف روکش ها این است که ظاهری طبیعی، اما از نظر آرایشی دلپذیرتر برای لبخند شما ایجاد کنند.
⦁ آنها عیوب را می پوشانند: جای تعجب نیست که اکثر بیمارانی که روکش دندان می گیرند از روشی که روکش ها با موفقیت عیوب را می پوشانند راضی هستند.

⦁ مراقبت از آن آسان است: روکش ها به نگهداری کمی نیاز دارند. تا زمانی که بیمار بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه همراه با بازدید منظم از روکش های مطب دندانپزشکی می شود، ظاهر خوب خود را حفظ می کند و برای سالیان درازی به درستی فیت می شود.

⦁ بادوام و ماندگاری: ونیرهای چینی برای سال‌های زیادی دوام می آورند، البته اگر مراقبت‌ های دندانی مناسب انجام دهید و به طور منظم برای تمیز کردن دندان ‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در واقع روکش ها می توانند چندین دهه بدون نیاز به تعمیر یا حتی نگهداری دوام بیاورند.

انجام خدمات ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی آریانا

میزان ماندگاری تاج دندان

طول عمر تاج دندان شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله عادات سبک زندگی، بهداشت دهان و دندان و موادی که انتخاب می کنید. روکش های ساخته شده از آلیاژهای فلزی با مراقبت صحیح می توانند ۲۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند، در حالی که چینی چسبانده شده به روکش های فلزی معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ سال دوام می آورد. تاج های چینی خالص نیز با مراقبت و نگهداری مناسب بین ۱۰ تا ۲۰ سال عمر می کنند.

روکش دندان
روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی آریانا سنتر
انواع روکش دندان

صرف نظر از ماده انتخابی، روکش ها به گونه ای طراحی شده اند که نازک، بادوام و مقاوم در برابر لکه باشند. با این حال، هر ماده دارای خواص منحصر به فردی است و دارای مزایا و معایب خاص خود است. بیایید نگاهی به دو نوع اصلی از مواد مورد استفاده در روکش بیاندازیم.

  • وکش های استیل 
  • روکش های تمام سرامیک
  • روکش های تمام فلزی PFM
  • روکش های فلزی طلا

۴ مورد بالا روکش های موجود در برند های جهنای می باشد که هر دندانپزشکی با برند و گزینه مورد قبول خودرش کار میکند و برای اطلاع از جنس روکش حتما با دندانپزشک مشورت نمایید. 

روکش های سرامیک 

روکش های سرامیکی دارای دو نوع بسیار محبوب در بازار ایران می باشند :

  • روکش سرامیکی زیر کونیا 
  • روکش سرامیکی PFM

 استحکام و دوام بالای این روکش ها از دلایل محبوبت آنها می باشد. 

این ها در میان بیمارانی که می خواهند تغییراتی در دندان های خود ایجاد کنند یا شکل، اندازه و رنگ دندان را تغییر دهند، محبوب هستند. 

روکش زیر کونیا

زیر کونیا یکی دیگر از گزینه های سرامیکی می باشد که هم دارای  محبوبیت بین افراد می باشد و از نظر   دوام  و استحکام دارای دوام و مقاومت بالایی است بوطری که بین ۱۰ تا ۱۵ سال را میتوان برای این روکش تخمین زد . 

که البته مراقبت از دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر  زیادی در عمر روکش ها دارد . 

بهترین نوع روکش دندان کدام است؟

اولا، تاثیر طراحی آماده سازی بر موفقیت روکش ها محدود است. دندانپزشک شما باید با توجه به اندازه و شکل دندان های شما، مناسب ترین روش را انتخاب کند.

با این حال، با مواد روکش، داستان متفاوت است.روکش های فلزی ، سرامیک بهترین گزین ها در این مورد می باشد . البته این مسئله ک دندانپزشک بعد از معاینه دندان شما کدام گزینه را مناسب شما بداند. و  هزینه ای که برای  شما مقرون بصرفه باشد از عواملی است که در انتخاب بهترین روکش دندان تاثیر گذار می باشد. 

چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم ؟

برای اینکه کاندیدای مناسبی برای روکش دندان باشید، باید بهداشت و عادات دهان و دندان خوبی داشته باشید تا از پوسیدگی طولانی مدت دندان و مشکلات لثه جلوگیری کنید. همچنین باید دندان‌هایتان در موقعیت مناسبی قرار بگیرند تا روکش‌ها نتیجه مطلوبی داشته باشند.

افرادی که ونیر را انتخاب می کنند باید تغییرات محافظه کارانه و جزئی در دندان های خود ایجاد کنند؛ در موارد زیر می توانید از روکش دندان استفاده کنید:
شلوغی خفیف
⦁ دندان هایی با اندازه ناهموار
⦁ تغییر رنگ درونی دندان
⦁ شکاف ها و فاصله ها
⦁ تراشه یا شکستگی

مراقبت از روکش دندان

بهترین راه برای حفظ وضعیت مناسب روکش دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه است. این شامل مسواک زدن دو بار در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و مراجعه به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن هر شش ماه یکبار است.

عوامل دیگری که می توانند بر طول عمر تاج دندان شما تاثیر بگذارند عبارتند از نوع روکشی که انتخاب می کنید. ساییدن دندان ها روی هم و دندان قروچه می تواند به مرور زمان باعث ساییدگی و پارگی شود و باید در اسرع وقت برطرف شود. همچنین توصیه می شود از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و هرگز بسته بندی را با دندان باز نکنید؛ زیرا این کار به تاج دندان شما آسیب می رساند.

درد و حساسیت های پس از روکش دندان

برداشتن مینای دندان در این نوع از روش های دندانپزشکی زیبایی ممکن است باعث حساسیت دندان شود. مینای دندان قوی ترین ماده در بدن ما است و از دندان ها در برابر عوامل خارجی و حساسیت های احتمالی محافظت می کند.

این بدان معناست که وقتی تاج دندان می‌گیرید، زمانی که غذا و نوشیدنی بسیار گرم و بسیار سرد می‌خورید، حساسیت دندان را احساس می کنید. این یک عارضه جانبی رایج تر برای روکش دندان های زیبایی است. همچنین به راحتی قابل حل است. فقط از غذاها یا نوشیدنی های خیلی گرم یا سرد پرهیز کنید.

پوسیدگی زیر روکش دندان

حفره ها نواحی آسیب دیده در دندان ها هستند که به سوراخ های کوچک تبدیل می شوند. ونیرها راه حلی جادویی برای دندان و لثه نیستند. یک روکش به خودی خود پوسیدگی دندان ایجاد نمی کند، اما ممکن است در دندانی که با این روکش پوشانده شده است، حفره ایجاد شود. این امر انجام معاینات منظم دندانپزشکی را مهم می‌سازد، زیرا دکتر مشکلات را قبل از اینکه به مسائل جدی‌تر تبدیل شود، تعیین می کند.

کی و چه موقع باید روکش دندان را عوض کنیم و از کجا بدانیم؟

 ۴مورد از رایج ترین علائمی که نشان می دهند نیاز به تعویض روکش دندان دارید، عبارتند از:

⦁ تیره شدن روکش ها: روکش‌های شما با استفاده از سیمان دندانی به دندان‌های شما متصل می‌شوند. با گذشت زمان، سیمان به طور طبیعی تیره می شود، که می تواند از طریق روکش شما قابل مشاهده باشد. برای حل این مشکل تنها گزینه شما استفاده از سیمان جدید بر روی دندان هایتان است.

⦁ لکه دار بودن ونیرها : روکش های مدرن از پرسلن ساخته شده اند، به این معنی که در برابر لکه مقاوم هستند. با این حال، خراش‌های کوچکی می‌تواند بر روی سطح روکش‌ها در اثر سایش و پارگی روزانه یا محصولات ساینده بهداشت دهان و دندان ظاهر شود. ذرات غذا و پلاک ها ممکن است در شکاف های کوچک گیر کرده و باعث تغییر رنگ آنها شوند. در نتیجه تعویض آنها تنها راه حلی است که لبخند شما را درخشان می کند.

ناصاف شدن اطراف لبه ها : جویدن و گاز گرفتن باعث ساییدگی لبه های روکش می شود. آنها حتی ممکن است تراشه یا ترک بخورند، که نشانه های واضحی هستند که نیاز به تعویض روکش دارید. اگر زبان خود را روی روکش‌های خود می‌کشید و احساس می‌کنید که زبر هستند، وقت آن است که با دندانپزشک زیبایی خود تماس بگیرید.

⦁ فاصله بین لثه و روکش: بهداشت نامناسب دندان یا بیماری لثه باعث عقب نشینی بافت لثه شما می شود. فضایی بین روکش ها و لثه ها ایجاد می شود. در برخی موارد، پوسیدگی نیز می تواند باعث ایجاد شکاف شود. دندانپزشک شما مشکلات زمینه ای منجر به جدا شدن را درمان می کند و روکش های شما را جایگزین می کند تا اطمینان حاصل شود که لبخند شما طبیعی به نظر می رسد.

روکش دندان چیست
روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی آریانا

قیمت پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی آریانا

روکش دندان فوری و متحرک کدام است؟

روکش های فوری معمولا برای تعمیر دندان های فرسوده استفاده می شوند. مواد کامپوزیت برای بستن شکاف ها و بهبود عیوب ناشی از لبخند کج طراحی شده است.
از آنجایی که این روکش ها با دست شکل می گیرند، مهارت یک تکنسین حرفه ای مورد نیاز است. از آنجایی که این یک درمان ثابت نیست، نیاز به مجسمه سازی با کیفیت بالا از مواد نیمه شفاف دارد تا دندان های موجود را بپوشاند و اطمینان حاصل شود که در این فرایند آسیب ندیده اند.

طراحی لبخند چیست؟

چرا باید اصلاح لبخند انجام داد؟

همه ما می دانیم که لبخندمان مهم ترین چیزی است که می توانیم برای زیباتر کردن چهره خودمان از آن کمک بگیریم. تغییر رنگ دندان ها، عدم وجود نظم در دندان ها، بهم ریختگی و یا افتادن دندان های مختلف، می توانند باعث کاهش زیبایی چهره شما شوند. چون قطعا این عوامل روی زیبایی لبخند شما تاثیر می گذارند.
طراحی لبخند مجموعه ای از کارهای مختلف است که می تواند به شما کمک کند تا زیبایی چهره خودتان را با یک لبخند دلنشین حفظ کنید.

در مقاله زیر از خدمات زیبایی کلینیک دندانپزشکی آریانا با مه همراه باشید با طراحی لبخند  و روشهای انجام طراحی لبخند ……

تفاوت ونیر کامپوزیت  با روکش دندان ؟

روکش دندان از جمله کارهای زیبایی است که برای دندانهای پوسیده و فرسوده که امیدی به بازیابی و ترمیم  آنها نیست استفاده میشود . روکش دندان سبب می شود تا میزان ماندگاری باقی مانده دندان بیشتر شود . 

اما کامپوزیت دندان  روشی برای پوشاندن عیب های کوچک دندان می باشد . لب پر شدن ، لکه های رنگی روی دندان و فرسودگی های جزئی دندانها. 

کامپوزیت در یک جلسه صورت میگیرد نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست . اما در روکش دندان دو جلسه نیاز می باشد و یاید بخشی از مینای دندان تراش داده شود .  

تفاوت روکش دندان و لمینت دندان 

همانطور که در مقاله بالا ذکر شد روکش دندان  از جمله کارهای زیبایی است که عیب های بزرگ دندان را می پوشاند. زمانی که به ترمیم دندان امیدی نیست بهترین گزینه برای محافظت از باقی مانده دندان روکش می باشد. 

برای دندانهای پوسیده و فرسوده که امیدی به بازیابی و ترمیم  آنها نیست استفاده میشود . روکش دندان سبب می شود تا میزان ماندگاری باقی مانده دندان بیشتر شود . 

اما لمینت دندان : یکی از کارهای زیبایی است که برای پوشاندن عیب های کوچک دندان می باشد . برای داشتن لبخند زیبا و دندانهای سفید و منظم از لمینت دندان استفاده میشود. 

برای لمینت دندان دو جلسه کار نیاز می باشد . در جلسه اول دندانپزشک قالب  می گیرد و در جلسه دوم دندانپزشک قالب ها را روی دندان قرار میدهد. 

جنس لمینت از کامپوزیت با دوام تر می باشد . هزینه لمینت از کامپوزیت گرا ن تر می باشد . ماندگاری لمینت از کامپوزیت بیشتر می باشد. 

تفاوت کامپوزیت و روکش دندان کلینیک دندانپزشکی آریانا

لیفت لثه 

اگر نیاز به لیفت لثه باشد دندانپزشک در هر زمینه ای از خدمات زیبایی لیفت لثه را انجام می هد. 

اما بدانید هزینه لیفت لثه بطور جداگانه محاسبه میگردد. 

تفاوت کامپوزیت و روکش دندان لیفت لثه

لیفت لثه برای اصلاح چهره و لبخند می باشد . افرادی که لثه هایشان از حالت نرمال و طبیعی  پایین یا بالاتر می باشد کاندیدای انجام لیفت لثه می باشند. 

اما بهترین تشخیص دهنده در این امر دندانپزشک می باشد . حتما مشاوره با دندانپزشک را فراموش نکنید. 

دندانها مهمترین بخش می باشند . خوردن غذا برای ادامه حیات و زندگی نیاز به داشتن دندانهای سالم دارد . علاوه بر ان داشتن دندانهای نا سالم و معیوب علاوه بر پایین اوردن اعتماد بنفس و نداشتن لبخند و جهره زیبا ، مشکلاتی را برای خود فرد بهمراه دارد که بر سلامت فرد تاثیر می گذارد . 

دندانی که درد دارد ، ریشه ای که خراب شده ، عصب کشی که از بین رفته است ، عفونت دندان  همگی فرد را دچار اذیت میکنند . و هم می دانیم که دندان درد بدترین درد می باشد . بخصوص که شبها به سراغ آدمیزاد می آید . پس با رعایت بهداشت دهان و دندان سعی کنیم که سلامت و زیبایی دندانهایمان را حفظ کنیم. 

 

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل