لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، پوسته ای نازک است که بسته به نیاز اشخاص و عموما به قصد تغییر رنگ، اندازه، شکل و به طور کلی بهبود سیمای دندان ها، به سطح خارجی آنها چسبانده می شوند. لمینت دندان از لایه های نازک چینی ساخته می شود و به وسیله لایه ای چسبنده به روی مینای دندان متصل می گردد.

در واقع لمینت جایگزین سطح خارجی دندان طبیعی می شود. بر خلاف تصور همگان، لزوما برای ساخت لمینت نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت گزینش روش مناسب و دندانپزشک ماهر، عملیات آماده سازی برای جاگذاری لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان طبیعی اجرا خواهد شد. علاوه بر جنبه زیبایی، کارکرد درست لمینت دندان نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین در انتخاب دندانپزشک می بایست هوشیارانه تصمیم گیری کرد.

انواع لمینت دندان
بهترین نوع لمینت دندان چیست ؟

در ادامه این مقاله با موارد زیر با ما باشید :

 • انواع لمینت دندان 
 • مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت
 • موارد کاربرد لمینت دندان
 • مزایا و عوارض
 • مراحل لمینت دندان
 • طول عمر لمینت ؟
 • عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لمینت دندان
 • مراقبت های بعد از لمینت دندان
 • قیمت لمینت دندان
 • چه عواملی بر قیمت لمینت دندان تاثیر گذار می باشد؟
 • چرا لمینت گران است؟
 • بهترین کلینیک لمینت دندان
 • خطرات لمینت  کدامند؟
 • درمان نامرتبی دندانها با لمینت
 • درمان ناهنجاری فک با لمینت
 • لمینت در دوران بارداری
 • آیا می‌تواند از لمینت دندان به جای ارتودنسی برای رفع دندان های کج استفاده کرد؟
 • آیا لمینت  باعث بوی بد دهان می شود؟
 • برای اصلاح طرح لبخند چه تعداد از دندانهای جلویی را باید لمینت کرد؟
 • خلاصه مطالب و معرفی خدمات زیبایی کلینیک آریانا

 

انواع لمینت دندان

لمینت ها انواع مختلفی دارند که در ذیل به آنها پرداخته شده است.
لمینت سرامیکی: قدیمی ترین نوع لمینت دندان، لمینت سرامیکی است که به آنها لمینت چینی نیز می گویند. لمینت های سرامیکی از پوسته سرامیکی و همرنگ با دندان ساخته می شوند.
لمینت کامپوزیت: کامپوزیت دومین نوع مرسوم لمینت است که از نوعی رزین حاوی مواد آلی و معدنی ساخته می شود.
⦁ لومینیرها: لومینیرها جزو نازکترین اما محکم‌ترین روکش ‌ها به شمار می روند. این نوع از روکش ها را میتوان با آماده ‌سازی کمتری بر روی دندان ‌ها اعمال کرد. از آنجایی که لومینیرها نیز از مواد لمینت چینی بسیار نازک ساخته می شوند، مانند روکش های چینی عمر طولانی دارند.
⦁ ونیرهای پالاتال: ونیرها یا غشاء ‌های پالاتال که تحت عنوان لینگوال ونیر نیز شناخته می‌شوند به شکل اختصاصی ساخته می‌شوند تا سطح دندان‌ های جلویی را ترمیم کنند. این روکش ها را می توان از مواد مختلفی چون: ورقه های طلا، چینی و مواد کامپوزیت ساخت.
⦁ روکش های موقت: روکش ‌دندان که به روکش های موقت که تحت عنوان روکش‌ های متحرک یا روکش‌ های چسبنده نیز شناخته می‌شوند از یک نوع رزین انعطاف‌پذیر تشکیل شده‌ اند. آنها معمولا به عنوان یک راه حل موقت تا زمانی که روکش های دائمی ساخته شوند مورد استفاده قرار می گیرند. در موارد خاصی از روکش های غیر دائمی به عنوان محافظ دهان و وسیله ای برای پنهان کردن عیوب دندان استفاده می شود.

لمینت دندان کلینیک دندانپزشکی اریانا
کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان ؟

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت

طراحی و اصلاح لبخند یکی از روشهای زیبایی است که افراد برای داشتن چهره زیبا تر به آن نیاز دارند . 

لمینت و کامپوزیت دو روش زیبایی هستند که به اصلاح لبخند فرد کمک بزرگی می کنند و اگر فرد کاندید اصلاح لبخند باشد قبل از انجام کامپوزیت و لمینت ابتدا باید لیفت لثه و یا طراحی لبخند صورت بگیرید که اصلاح و طراحی لبخند  و انجام لیفت لثه  را در مقاله ای جداگانه بصورت مفصل توضیح داده ایم ……..

لمینت سرامیکی که به روکش ها یا لمینت چینی نیز شهرت دارند، رایج ترین نوع لمینت انتخابی توسط اشخاص به شمار می روند. لمینت سرامیکی که از دهه ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار گرفته اند از یک پوسته سرامیکی همرنگ دندان ساخته می شوند. این روکش ‌ها جدا از تقلید ظاهر طبیعی دندان‌ ها، می‌توانند فشار ناشی از گاز گرفتن را تا حد زیادی مهار کنند. از این رو لمینت های سرامیکی به عنوان قوی ترین و بادوام ترین روکش ها در مقایسه با سایر روکش ها شناخته می شوند. علاوه بر این، لمینت های سرامیکی با ویژگی های زیستی انسان سازگار است. از این رو لمینت ‌های سرامیکی عامل ایجاد واکنش ‌های آلرژیک در بافت‌ های اطراف خود نمی شود.

روکش های کامپوزیت با استفاده از رزین کامپوزیت تهیه می شوند. این رزین از مواد آلی و معدنی تشکیل شده است. با وجود استفاده از یک ماده معدنی، روکش های کامپوزیت نسوج حواشی خود یا دندان های مشرف را تحریک نمی کنند. کامپوزیت در مقایسه با لمینت سرامیکی، ارزان تر است. برای چسباندن روکش های کامپوزیت بر روی دندان، آماده سازی دندان امری الزامی است. لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ثبات رنگ بالایی دارد و اصولا رنگ موادی چون چای و قهوه را به خود نمی گیرد. در مقابل کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی تنوع رنگ بالاتری دارد. مقاومت لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت بیشتر است.

موارد کاربرد لمینت 

روکش های دندان با اصلاح رنگ، شکل و ظاهر دندان های طبیعی مشکل ساز، لبخندی بی عیب و نقص را برای افراد به ارمغان می آورد. لمینت ‌های دندان در واقع روکش هایی سفارشی هستند که روی سطح جلویی دندان ثابت می‌شوند. تاثیر آنها بر روی زیبایی لبخند فوق العاده زیاد است. بنابراین لمینت ها برای مسائل زیبایی شناختی جزئی و پوشاندن عیوب دندان ها از جمله: دندان های لکه دار، دندان های شکسته، ناهموار و رفع فاصله بین دندان ها بیشترین کاربرد را دارند.

قیمت لمینت دندان

مزایا و عوارض لمینت دندان 

هر کالا یا خدماتی ممکن است در خود نکاتی منفی و مثبت داشته باشد. نکته قابل تامل در اینباره این است که: جهت استفاده از خدمات یا کالای مورد نظر بهتر است درباره آن آگاهی کافی به دست آورده و با مقایسه مزایا و معایب آن به درستی تصمیم گیری نماییم. در ذیل به بررسی مزایا و معایب لمینت دندان خواهیم پرداخت.

⦁ مزایا

از آنجایی که لمینت برای همه مراجعین به صورت جداگانه و منحصر به فرد ساخته می شود، تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیر قابل تشخیص خواهد بود. بنابراین طبیعی بودن لمینت دندان یکی از مزایای آن به شمار می رود. علاوه بر این از آنجایی که در ساخت لمینت ها از موادی با تکنولوژی بالا استفاده می شود، این محصولات بر خلاف مینای دندان های طبیعی در برابر لکه های چای و قهوه بسیار پایدار هستند و تغییر رنگ نمی دهند. یکی از انگیزه های اصلی مراجعین جهت دریافت خدمات لمینت دندان بالا بردن درجه سفیدی دندان های تیره می باشد.

⦁ معایب و عوارض 

ساخت لمینت دندان کمی زمان بر است و نصب لمینت را می تواند دست کم یک هفته به تاخیر اندازد. اگر لمینت ها به طرز صحیحی چسبانده شوند و عوامل فساد دندان پیش از شروع کار از میان رفته باشد، مراجعه کننده می تواند از لمینت مانند دندان طبیعی استفاده کند. در غیر این صورت لمینت می تواند باعث آسیب رساندن به دندان شود. این موضوع بر ضرورت مراجعه به پزشک و متخصص ماهر تاکید می کند. با وجود پایداری بالای لمینت ، احتمال شکستن آنها برابر با صفر نیست! بنابراین لمینت های دندان را نباید تحت فشار قرار داد همان طور که دندان های طبیعی نباید تحت فشیار باشند. به عنوان مثال، افرادی که از لمینت دندانها استفاده می کنند باید از عادت جویدن ناخن دست بکشند و از خوردن یخ، ته دیگ و سایر خوراکی های سفت خودداری کنند.

قیمت لمینت دندان

مراحل لمینت دندانها

فرآیند ساخت لمینت  شامل مراحل مختلفی که در ذیل به آنها پرداخته شده است:

⦁ مرحله اول: در مرحله اول طی یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان های مراجعه کننده با دقت بالایی انجام می شود. در واقع در این مرحله اندازه گیری با دقتی میلی متری صورت می پذیرد.
⦁ مرحله دوم: مرحله دوم که طی همان جلسه اول انجام می شود، مربوط به ساخت مدل از هر دو ردیف دندان فک مراجعه کننده است. شایان ذکر است که در این مرحله حتی اگر مراجعه کننده قصد لمینت کردن دندان های یک فک را نیز داشته باشد، مدل دندان های هر دو فک ساخته خواهد شد. پس از انجام این مرحله مدل ‌ها به آزمایشگاه دندان ‌پزشکی فرستاده شده و لمینت‌ ها به شکل ورقه چینی نازکی که مشابهت زیادی با مینای طبیعی دندان دارد ساخته می‌شوند. بقیه مراحل به جلسه دوم که در حدود یک هفته بعد خواهد بود موکول می شود.
⦁ مرحله سوم: جلسه دوم تک مرحله ای است. در این مرحله نهایتا لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند. عمل چسباندن لمینت ها در این مرحله با استفاده از نوعی چسب بسیار قوی مخصوص (رزین somans ) صورت می پذیرد. چنانچه کارگذاری لمینت ها به شکل صحیحی انجام شود، لمینت ها با دندانهای اصلی یکپارچه می شوند و هیچگونه شکاف و ناهمواری وجود نخواهد داشت. در این حالت شخص می تواند از نخ دندان برای تمیز کردن دندانها استفاده نماید.

بدیهی است برای ایجاد چهره ای طبیعی و حفظ سلامت دندان ها، مهارت دندانپزشک و دقت آزمایشگاه امری ضروری است. علاوه بر این استفاده صحیح از مواد و به کار بردن مواد خام با کیفیت در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

طول عمر لمینت ؟


اگر شما هم قصد دارید که با استفاده از لمینت، به ترمیم و زیبایی دندان های خود بپردازید، قطعا با این سوال مواجه شده اید که طول عمر لمینت دندان چقدر می باشد؟
جهت پاسخ دادن به سوال فوق باید بگوییم که ماندگاری لمینت دندان، دقیقا بستگی به نوع مراقبت شما پس از اجرای لمینت دارد.

اگر طبق اصول و دستوری که دندانپزشک پس از اتمام لمینت دندان به شما اعلام می کند، از لمینت مراقبت کنید، عمر لمینت دندان شما بیش از دو دهه خواهد بود.
اما اگر به درستی و طبق اصول از لمینت دندان محافظت نکنید، ممکن است کمتر از پانزده سال ماندگاری داشته باشد. بنابراین ماندگاری لمینت علاوه بر درجه یک بودن مواد استفاده شده، به نحوه نگهداری و مراقبت پس از آن بستگی دارد.

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لمینت دندان


موارد بسیار و تاثیرگذاری جهت طولانی بودن عمر لمینت  وجود دارد.
یکی از رایج ترین روش هایی که برای افزایش ماندگاری لمینتها ضروری است، موارد بهداشتی مرتبط با دندانها می باشد. جهت مراقبت از این روکش های سرامیکی، تنها کاری که باید انجام بدهید همان مراقبت های ساده ای می باشد که به هنگام مراقبت از دندانهای طبیعی انجام می دادید.
روزانه دو الی سه بار مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. همچنین از دهانشویه فراموش نکنید، زیرا استفاده از دهانشویه همانطور که می دانید، علاوه بر سلامتی دندانها، بهداشت لمینت دندان را هم ضمانت می کند.
عامل موثر بعدی، کاهش استفاده از مواد غذایی رنگی، اسیدی و قلیایی و همچنین عدم مصرف سیگار می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر  ماندگاری

مصرف بیش از حد مواد رنگی و نوشیدنی های قلیایی و اسیدی، به مرور زمان بر رنگ لمینتها اثر می گذارند. تا حد امکان از مصرف این مواد خودداری کنید و پس از استفاده حتما دندانهای خود را با مسواک بشویید.
اگر عاداتی از قبیل دندان قروچه دارید، حتما از نایت گارد استفاده کنید. زیرا با وارد کردن فشار دندان ها بر روی هم، ماندگاری لمینت کاهش پیدا می کند.
یکی دیگر از مواردی که منجر به آسیب رساندن لمینت می شود، استفاده از دندانها به عنوان ابزار می باشد. ممکن است به هنگام بریدن چسب یا شکستن آجیل هایی از قبیل فندق و پسته با دندان، لمینت دندان، لب پر و یا ترک بخورد.
اگر شما جزو افرادی هستید که فعالیت های ورزشی سنگینی مانند بوکس و ورزش های رزمی انجام می دهید، حتما از محافظ دندان استفاده کنید. تا در صورت بروز هر گونه حادثه ای، روکش لمینت آسیب نبیند.
یکی از نکاتی که در حفظ لمینت ها بسیار مهم می باشد، مراجعه به دندانپزشک معالج می باشد. بهتر است سالی دو بار جهت چک کردن و اطمینان از سلامت لمینت به دندانپزشک مراجعه کنید. تا در صورت وجود مشکلی برای لمینتها، دندانپزشک آن را فورا رفع کند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندانها بسیار ساده و مشابه دندانهای طبیعی است. کافی است پس از نصب لمینتها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از آنها مثل دندانهای اصلی خود مراقبت کنید. معمولا متخصصان پس از نصب لمینتهای دندان استفاده از خمیر دندان محتوی فلوراید و غیر ساینده را به مراجعین خود پیشنهاد می کنند.

برای نظارت بر کارکرد لمینت و واکنش نسوج دهان مراجعین به لمینت باید هفت روز پس از نصب لمینتهای دندانها به دندانپزشک مراجعه شود. حتی اگر شخص با لمینتها مشکلی نداشته باشد، می بایست پس از گذشت یک هفته برای بازبینی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کند.
اگر عادت به دندان قروچه یا فشردن دندان های خود بر روی یکدیگر دارید، پس از کار گذاشتن لمینت ها دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد که از محافظ دندان استفاده نمایید تا از دندان قروچه و فشار بر لمینت ها در هنگام خواب جلوگیری کنید.

پس از نصب لمینت دندان باید به طور مستمر به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا هر از چند گاهی می بایست لمینت چینی با خمیر ویژه غیر ساینده ای جلا داده شود. علاوه بر این دندانپزشک شما باید طی دوره های کوتاه مدت دندان های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کرده و از پیشرفت آن جلوگیری نماید.

قیمت لمینت دندان


هر گاه اسم لمینت دندان می آید، اولین سوالی که در ذهن افرادی که قصد انجام لمینت را دارند، شکل می گیرد، قیمت لمینت می باشد.
با توجه به کیفیت مواد اولیه که در ساخت لمینت استفاده می شود، قیمت لمینت دندان در مقایسه با درمان های دیگر زیبایی دندان بیشتر می باشد.


نکته ای که باید به آن حتما توجه کنید این می باشد، که ممکن است قیمت لمینت دندان به نسبت بقیه روش ها بالاتر باشد، اما ماندگاری و کیفیت آن هم به مراتب خیلی بیشتر خواهد بود. پس اگر قرار است هزینه نسبتا بیشتری را پرداخت کنید، از آن سمت برای مدت زمان طولانی تری، از دندان های زیبا و لبخندی دلنشین بهره خواهید برد.


چه عواملی بر قیمت لمینت دندان تاثیر گذار می باشد؟


تعیین قیمت لمینت دندان وابسته به چند عامل مهم می باشد. یکی از این موارد تعداد واحدهای دندان می باشد. از عوامل مهم دیگر می توان به کیفیت مواد اولیه، مهارت و عملکرد دندانپزشک، کیفیت لوازم دندانپزشکی، نوسانات ارز و حتی گاهی موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی اشاره کرد.
انتخاب نوع لمینتی که استفاده می کنید، یکی از موارد بسیار مهم در تعیین قیمت لمینت دندان می باشد. لمینت مرسوم، لمینت سرامیکی تجاری و لمینت سرامیکی لابراتواری، انواع لمینت دندان می باشند.

لمینت های مرسوم وابسته به لابراتوار می باشند. یعنی بعد از تراش دادن دندان توسط دندانپزشک، قالب آن توسط لابراتوار، با توجه به مشخصات لازم، ساخته می گردد.
لمینت سرامیکی لابراتواری که ساخت آن ها در لابراتوارهای معمولی انجام می شود، از سرامیک معمولی تولید می شوند. همچنین از ضخامت بیشتری نسبت به لمینت سرامیکی تجاری برخوردار می باشد. بنابراین ماندگاری و استحکام بیشتری دارند.
لمینت سرامیکی تجاری، توسط برندهای معروف و با توجه به فناوری های روز، ساخته می شود. در حقیقت، ساخت آن ها در لابراتوار های اختصاصی که صاحب برند می باشند، صورت می گیرد. همچنین نسبت به لمینت های سرامیکی لابراتواری از قیمت بیشتری برخوردار می باشند.
دلیل اختلاف قیمت لمینت سرامیکی تجاری نسبت به لمینت سرامیکی لابراتواری، دوام، شکل ظاهری و زیبایی بیش از حد آن ها می باشد.

چرا لمینت دندان گران است؟


هر گاه حرف از اصلاح و زیبایی دندان می شود، اولین مطلبی که در ذهن ما حک می شود، قیمت بالای درمان زیبایی دندان می باشد.. به نظر شما علت گران بودن لمینت دندان چه می باشد؟ اصلا چرا هزینه ی لمینت در مقایسه با روش های دیگر زیباسازی گران تر می باشد؟


بهتر است بدانید که نخستین علتی که باعث افزایش قیمت لمینت دندان می شود، نحوه ی روش اجرای آن می باشد. زیرا انجام این روش، نیازمند روش ها و مهارت های پیچیده و خاص مربوط به خود می باشد. همچنین مواد به کار رفته در ساخت این روکش های سرامیکی گران است.
نکته مهم دیگر که موجب گران شدن لمینت دندان می شود، عدم تعهد بیمه ها می باشد. یعنی هیچ بیمه ای هزینه های درمانی لمینت را تقبل نمی کند. بنابراین به صورت شخصی باید تمام هزینه های مربوط به لمینت دندان را پرداخت کنید.
با توجه به بالا بودن قیمت لمینت دندان، بعضی از افراد ترجیح می دهند که لمینت دندان های جلو را انجام بدهند.


بهترین کلینیک لمینت دندان


همانطور که می دانید لمینت دندان به دلیل حساسیت بالایی که دارد، باید حتما تحت نظر متخصص این کار صورت بگیرد. لمینت ، با این که روشی نوین جهت درمان و زیبایی دندان به حساب می آید، اگر توسط دندانپزشکی که تخصص کافی ندارد، صورت بگیرد، ممکن است به شدت خطرناک واقع بشود.


بنابراین، جهت انتخاب کلینیک لمینت دندان باید به شدت تحقیق کنید. از مهارت و تخصص کافی دندانپزشک گرفته تا تجهیزات و برند روکش های لمینتی که قرار است بر روی دندان شما کار بشود.


از نکات بسیار مهمی که جهت انتخاب کلینیک مناسب، اهمیت دارد عبارت است از:
 • اهمیت دادن به درخواست و خواسته های مراجعه کننده: گاهی ممکن است شما یک نمونه کار نشون به دندانپزشک بدهید، ولی به دلیل عدم وجود لمینت با کیفیت و یا دیگر تجهیزات مجهز و همچنین نداشتن مهارت کافی دندانپزشک، نتیجه کار با آنچه که توقع داشته اید، متفاوت باشد.
 • تجربه کافی و مهارت لازم دندانپزشک: فردی که قرار است لمینت دندان را انجام بدهد، باید از مهارت و دانش کافی برخوردار باشد. زیرا دندان تمام افراد مشابه به یکدیگر نیست، پس متخصص لمینت باید با دانش لازم توانایی انجام لمینت بر روی دندان های متفاوت را داشته باشد.
 • آموزش دوره های تخصصی لمینت: احتمالا دندانپزشک عمومی توانایی انجام و مهارت کافی جهت انجام لمینت دندان را نداشته باشد. زیرا اجرای لمینت نیازمند آموزش دوره های تخصصی می باشد. تمام مسائل مربوط به اجرای لمینت در این دوره ها آموزش داده می شود.
 • آشنایی از اطلاعات و شیوه های نوین و به روز: همانطور که می دانید علم پزشکی هر روز با پیشرفت های چشمگیری رو به رو می باشد. از این رو، پیشرفت های فراوانی در زمینه دندانپزشکی صورت گرفته است. با توجه به عمل زیبایی لمینت ، سالانه روش های جدید و متفاوتی در زمینه لمینت دندان ارائه می گردد. پس یکی از مهم ترین معیار جهت انتخاب بهترین کلینیک، داشتن اطلاعات به روز دندانپزشک و متخصص لمینت می باشد.
خطرات لمینت دندان کدامند؟


اجرای لمینت دندان مانند هر عمل زیبایی دیگر، در کنار مزایایی که دارد، قطعا با معایبی همراه می باشد.
معایب لمینت عبارت هستند از:

 • اگر لمینت به صورت تخصصی اجرا نشده باشد، احتمال جمع شدن باکتری و پلاک وجود دارد، که می تواند باعث عفونت دهان و دندان بشود.
  احتمال داشتن آلرژی یا حساسیت به مواد روکش دندان به ندرت وجود دارد. پس در انتخاب کیفیت مواد لمینت دقت بفرمایید.
 • اگر دندانپزشک دقت کافی یا مهارت لازم را نداشته باشد، امکان دارد لمینت با ارتفاع نامناسب اجرا بشود، که در هنگام غذا خوردن حس ناراحتی داشته باشید.
 • اگر بهداشت دهان و همچنین دندان رعایت نشود یا در صورت عدم مراقبت های مورد نیاز لمینت دندان، بروز مشکلاتی از جمله لق شدن و شکستگی لمینت وجود دارد. اگر لمینت دچار آسیب شد، توسط دندانپزشک، روکش لمینت دندانی که آسیب دیده، فورا باید تعویض شود.
 • هزینه بالای لمینت، تراشیدن مینای دندان و احتمال بروز تحلیل لثه از دیگر معایب لمینت دندان می باشد.

درمان نامرتبی دندانها با لمینت


برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان های نامرتب، لمینت دندان گزینه ی بسیار مناسبی می باشد. درمان نامرتبی دندان با لمینت، دارای ظاهری طبیعی می باشد. با استفاده از لمینت ، تمام شکستگی ها، دندان های لب پر شده، تغییر رنگ، لکه ها و نامتناسب بودن بین دندان ها را می توان درمان کرد.


گاهی از طریق لمینت، آن قسمت آسیب دیده دندانها را اصلاح می کنند. یعنی از رنگی که با دندانهای شما شباهت داشته باشد، استفاده می کنند. همچنین لمینت را طوری طراحی می کنند، که تناسب با دندانهای سالم داشته باشد.
دندانپزشکانی که در زمینه لمینت تخصص دارند، می توانند لمینتی برای شما طراحی کنند، که سالیان سال طبیعی به نظر برسد. لمینت  که جایگزین تاج دندانها شده است، یکی از روش های نوین مهم در دندانپزشکی به حساب می آید.
اگر قصد دارید که سایز دندان های خود را تغییر بدهید، می توانید از دندانپزشک ماهر بخواهید متناسب با درخواست شما لمینت برای دندان های شما طراحی کند. حال چه قصد داشته باشید که طول دندان های خود را جهت داشتن ظاهری زیبا، افزایش بدهید چه هدف از بین بردن فاصله زیاد بین دندان هایتان باشد. در هر صورت می توانید جهت مرتب کردن دندان ها، طراحی لمینت متناسب با فرم دندان خود را از دندانپزشک درخواست کنید.

درمان ناهنجاری فک با لمینت


یکی از راه حل های مناسب جهت درمان ناهنجاری فک، لمینت می باشد. بهتر است بدانید که از لمینت دندان، تنها به عنوان یک روکش جهت زیبایی دندان استفاده نمی شود. گاهی برخی از افراد توسط لمینت، به زیباسازی دندان های خود می پردازند.
برای مثال اگر دندان های شما دچار بی نظمی می باشد، یا این که تقارن ندارند می توانید از طریق لمینت این ناهنجاری ها را درمان کنید.


به طور کلی لمینت دندان، تنها جنبه ی زیبایی ندارد. بلکه علاوه بر زیبایی لبخند، در عملکرد دندان، فک و همچنین سلامت دهان، نقش بسزایی دارد.
نامتقارن و نامنظم بودن دندان و فک انسان، نه تنها موجب بر هم زدن زیبایی چهره می شود، بلکه ممکن است در زمان حرف زدن و تلفظ کردن برخی از کلمات، مشکلاتی برای آن ایجاد بشود. همچنین از معضلات دیگر ناهنجاری فک می توان به مشکلات ناشی از جویدن و بلعیدن به هنگام خوردن غذا اشاره کرد.


هنگامی که دندان های فک بالا و فک پایین به صورت ناهماهنگ با یکدیگر رشد می کنند، پدیده ی ناهنجاری فک پیش می آید. از مشکلات ناشی از ناهنجاری فک می توان به ایجاد حساسیت دندان ها، حس ناخوشایند درد به هنگام باز و بسته شدن فک اشاره کرد.

درمان ناهنجاری فک با لمینت


اگر درمان ناهنجاری فک شما به صورت جزئی باشد، می توانید از طریق لمینت درمان را آغاز کنید.
همانطور که اطلاع دارید لمینت، یک روکش بسیار ظریف و نازکی است که به روی دندان ها اجرا می کنند. حال اگر فردی به ناهنجاری فک و عارضه های مال اکلوژن دچار باشد، به شرط آن که این عارضه ها جزئی باشند، می تواند به لمینت دندان، به عنوان یک راه حل درمانی بنگرد.


اما اگر ناهنجاری فک بیش از حد باشد باید از دیگر روش های درمانی مانند جراحی فک یا ارتودنسی استفاده کرد. بنابراین اگر ناهنجاری فک شما، با روش لمینت قابل درمان بود، حتما باید زیر نظر دندانپزشک متخصص که دارای مهارت کافی می باشد، اجرای لمینت صورت بگیرد.


لمینت در دوران بارداری


از جمله درمان هایی که برای زنان به هنگام بارداری توصیه نمی شود، لمینت دندان می باشد. به اعتقاد دندانپزشکان تنها در موارد اورژانسی، درمان دندان برای زنان باردار باید صورت بگیرد. برای مثال اگر پوسیدگی دندان بیش از حد باشد، مانعی جهت درمان دندان برای زنان باردار وجود ندارد.


جهت اجرای لمینت دندان، زمان زیادی باید به روی صندلی دندانپزشکی دراز بکشید. قطعا دراز کشیدن طولانی مدت در این حالت برای زنان باردار مناسب نمی باشد. پس طبیعتا اجرای عمل های طولانی مدت زیبایی برای زن باردار جایز نمی باشد. زیرا امکان فشار به جفت و عدم غذا رسانی صحیح به جنین وجود دارد.


از معضلات دیگر لمینت در دوران بارداری، استفاده از اشعه ایکس می باشد. دندانپزشک جهت اجرای لمینت باید توسط اشعه ایکس از دندان عکس برداری کند و همانطور که می دانید اشعه ایکس برای زن باردار ممنوع می باشد. زیرا باعث احتمال صدمه به مادر و جنین بالا می باشد.
به دلیل وجود مشکلات هورمونی که در دوران بارداری برای زنان ایجاد می شود، امکان بروز تورم و التهاب لثه می باشد. پس تحت هیچ شرایطی انجام درمان لمینت دندانی در دوران حساس بارداری توصیه نمی گردد. همچنین امکان تحلیل مینای دندان در دوران بارداری، توسط لمینت وجود دارد.

لمینت در دوران بارداری


به طور کلی، تحت هیچ شرایطی لمینت در نود روز اول بارداری جایز نمی باشد. علت اصلی آن هم ممنوع بودن استفاده از مواد حساسیت زا در نود روز ابتدایی بارداری می باشد. زیرا بافت جنین در این دوران در حال شکل گیری می باشد.
از این رو درمان های طولانی مدت برای زن باردار مجاز نمی باشد. اما جهت معاینه دندان در نود روز ابتدایی بارداری حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.


در نود روز دوم دوران بارداری، اگر دندان ها دچار مشکل بشوند، به راحتی ترمیم می تواند صورت بگیرد. در این دوران، ترمیم را جهت راحتی حال مادر، در دو جلسه به اتمام می رسانند. اگر در دوران بارداری، تحت هر شرایطی، جهت انجام درمان های زیبایی دندان، مصر می باشید، مناسب ترین زمان در نود روز دوم این دوران می باشد.
زیرا در این دوران، جنین به طور کامل شکل گرفته است. همچنین مادر می تواند تحت نظر پزشک از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند.
در نود روز آخر دوران بارداری، به علت سنگین شدن جنین، مادر جهت درمان های طولانی مدت اذیت خواهد شد. پس توصیه ما به شما این می باشد تحت هیچ شرایطی در این دوران اقدام به عمل های غیر ضروری مانند لمینت دندان نکنید.
همانطور که می دانید جذب کلسیم برای جنینی که در حال رشد می باشد، ضروری است. پس با جذب کلسیم توسط جنین، مادر با کاهش کلسیم مواجه می شود که در نهایت منجر به تحلیل شدن لثه های مادر می شود. بنابراین بهتر است در این دوران مادر از انجام لمینت خودداری کند.


آیا می‌تواند از لمینت دندان به جای ارتودنسی برای رفع دندان های کج استفاده کرد؟


با توجه به این که دندان ها نقش بسیار موثری در زیبایی چهره دارند، افرادی که از نامرتبی دندان های خود رنج می برند، به فکر چاره جهت یکدست شدن دندان ها می باشند. همچنین به دنبال راه حلی می باشند که علاوه بر مرتب شدن و منظم شدن دندان ها، اجرای آن عمل راحت و ساده باشد.
گاهی به جای استفاده از روش ارتودنسی، با پیشنهاد دندانپزشک معالج می توانید از لمینت دندان استفاده کنید. قطعا این سوال به وجود می آید که آیا لمینت می تواند، مانند ارتودنسی عمل کنند و دندان های کج و نامرتب ما را، به دندان هایی زیبا و یکدست تبدیل کند؟


در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم که، شما می توانید تحت نظر متخصص ماهر و با تجربه با اجرای لمینت دندانها، به اصلاح نامرتبی دندانهای خود بپردازید. در حقیقت به جز ارتودنسی می توانید از گزینه ی دیگری به نام لمینت دندانها استفاده کنید.


جهت اجرای این روش، نخست سطح مینای دندان را به طور مختصری تراش می دهند. پس از تراشیدن مینای دندان، فضای مورد نیاز جهت نصب ونیر به وجود می آید.
پاسخ به این سوال که به جای ارتودنسی از لمینت استفاده کنید یا خیر، توسط دندانپزشک مشخص می شود. پس از معاینه توسط وی، می توانید با استفاده از لمینت به رفع عیوب ظاهری دندان های خود بپردازید.


آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟


لمینت دندانها، موجب ایجاد بوی بد دهان نمی شود. علت بوی بد دهان پس از انجام لمینت به عوامل متعدد دیگری بستگی دارد. یکی از این مشکلات، می توان از در اثر بی دقتی دندانپزشک به هنگام نصب روکش ها باشد. یعنی دندانپزشک به درستی روکش سرامیکی را روی دندان نصب نکرده باشد و دندان های زیر لمینت هم پوسیده باشند. پس قطعا یک بوی بد ناشی از پوسیدگی در دهان ایجاد می شود.


پس در انتخاب دندانپزشک ماهر و متخصص جهت انجام لمینت ، حتما دقت بفرمایید.


از دیگر عوامل مهم که موجب ایجاد بوی بد دهان پس از لمینت می شود عبارت هستند از:

 • مشکلات مربوط به لثه: گاهی دندانپزشک بدون بررسی بیماری های لثه ای، اقدام به اجرای لمینت دندانها می کند. خب طبیعی است که بیماری های مربوط به لثه ای که درمان نشده اند، پس از نصب لمینت و عدم بهداشت مناسب، باعث ایجاد بوی بدی در دهان می شوند.
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان: لمینت دندان هم مانند دندان های طبیعی به بهداشت و مراقبت روزانه احتیاج دارد. مسلما اگر به طور مرتب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه استفاده نکنید، با مرور زمان و تجمع پلاک و جرم، با بوی بد دهان مواجه خواهید شد.
 • مصرف دخانیات: مصرف دخانیات یکی از مواردی می باشد که به شدت باعث بروز بوی بد دهان می شود. زیرا مصرف بیش از حد دخانیات به خصوص سیگار، منجر به عفونت های لثه ای می شود. همچنین علاوه بر ایجاد بوی بد دهان، باعث زرد شدن لمینت هم می شود.

برای اصلاح طرح لبخند چه تعداد از دندانهای جلویی را باید لمینت کرد؟


این که چه تعداد از دندانهای جلو جهت لبخندی زیبا باید لمینت شود، کاملا بستگی نوع لبخند شما دارد. یعنی هر تعداد از دندان های شما که به هنگام خندیدن دیده می شوند، با بررسی دندانپزشک متخصص، نیازمند لمینت خواهند بود.
جهت اجرای لمینت ، دندانپزشک متخصص با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد، ابتدا از تمام زوایای صورت و لبخند شما عکس می گیرد و پس از مشورت با شما، اعلام می کند که چه تعداد از دندان های جلویی شما احتیاج به لمینت دارد.
اگر بخواهید به طور قطعی متوجه بشوید که چه تعداد از دندان های جلویی شما نیاز به لمینت دندان دارد، تنها نباید به لبخند خود از رو به رو دقت کنید.


از دیدگاه بسیاری از افراد، به هنگام خندیدن فقط شش دندان روبه روی آن ها رویت می شود. چون هنگامی که در آیینه به خود می نگرند، تنها دندان های روبه رو را می بینند. در صورتی که کافی است سر خود را مقداری بچرخانند، آنگاه متوجه خواهند شد که حداقل هشت الی ده عدد از دندان ها به هنگام خندیدن دیده می شود.
اما اگر هنگام خندیدن تنها از نامرتب بودن یک یا دو دندان خود رنج می برید، می توانید تنها همان تعداد را لمینت کنید. زیرا همیشه کل دندان ها احتیاج به اجرای لمینت ندارند، چه بسا با رفع یک یا دو عدد از دندان ها، شما می توانید صاحب خنده ای زیبا بشوید.
با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله،شما هم می توانید با انتخاب کلینیکی مناسب و اجرای لمینت دندان توسط دندانپزشکی با تجربه ، دارای لبخندی زیبا و دندان هایی خوش فرم و یکدست بشوید.

خلاصه مطلب:

همانطور که در  بالا ذکر شد ونیر یا لمینت دندانها، روکش سرامیکی بسیار ظریفی می باشد که به رنگ دندان ساخته می شود. از این روکش های زیبای سرامیکی، جهت ایجاد لبخندی زیبا و همچنین اصلاح دندان استفاده می شود. هنگامی که قطعات کوچک و ظریف لمینت به روی دندانها اجرا می شوند، دندانهایی زیبا، خوش فرم، سفید و یکدست برای شما ایجاد می شود.
این روکش های سرامیکی زیبا، از پرسلن و یا مواد کامپوزیتی تشکیل می شوند. این لایه های ظریف و زیبا به روی دندان های طبیعی انسان به طور مرتب و یکدست قرار می گیرد.
امروزه در علم دندانپزشکی درمان زیبایی توسط لمینت درمان با استقبال چشمگیری مواجه شده است. زیرا افراد از طریق این روش به راحتی می توانند به فرم دلخواه دندان هایی که همیشه آرزوی آن را داشته اند، برسند.
یکی از پر طرفدارترین درمان ترمیم و زیبایی دندان، لمینت دندانی می باشد.

برای انجام لمینت دندانها با خواندن مقاله بالا از کلینیک دندانپزشکی آریانا به بسیاری از سوالات شما عزیزان پاسخ داده شده است و اطلاعات کافی در این زمینه می باشد . امیدوارم توانسته باشیم  دانش و اطلاعات شما در این زمینه بالا ببریم .

خدمات زیبایی آریانا

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه  یکی از فاکتورهای مؤثر در زیبایی و جذابیت چهره، اصلاح طرح لبخند به شمار می رود که از نظر خیلی از افراد و به ویژه خانم ها بسیار اهمیت دارد. در حقیقت، اکثر مردم تمایل به داشتن لبخندی زیبا دارند. بعضی افراد به جهت بیش از حد پایین یا بالا بودن خط لثه شان از حالت طبیعی، زیبایی لبخند خود را از دست داده و در نتیجه این امر سبب کاهش اعتماد به نفس آنها خواهد شد.

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل