کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟

کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟

آیا کامپوزیت دندان سن خاصی دارد ؟ کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟ تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت چیست ؟ بهترین مارک و برند کامپوزیت دندان کدام است ؟

در مقاله زیر از کلینیک دندانپزشکی آریانا با ما همرا ه باشید برای بررسی کامپوزیت دندان :

کامپوزیت یکی از روشهای لمینت و یا یکی از تکنیک های لمینت برای پوشاندن عیوب دندانها  همچنین سفید کردن دندانها می باشد . کامپوزیت در ترمیم دندانها بسیار پر کاربرد و محبوب می باشد .

کامپوزیت  موادی هستند که حالت خمیری شکل دارند و روی دندانها با توجه به شکل و رنگ دندانها قرار میگیرند . (روکش نازک روی دندانها )

آیا کامپوزیت دندان سن خاصی دارد ؟

در مورد این سوال باید عرض کرد که رشد استخوانها در انجام کامپوزیت بسیار مهم می باشد . معمولا کامپوزیت زمانی زیبایی دارد که کامل روی دندانها بنشیند منظور از این جمله این است که  (کودکانی که در سن رشد هستند و همچنان استخوان انها در حال رشد می باشد کامپوزیت مناسب نمی باشد .

زیرا با رشد دندانها فاصله نامناسبی بین کامپوزیت و لثه ها ایجاد میکند .

روکش دندان برای چه سنی مناسب است ؟

اما بهترین سن مناسب برای استفاده از کامپوزیت و روکش  دندانها معمولا از ۱۸ الی ۱۹ سال به بالا می باشد . زمانی که استخوانها در نوجوانان دختر و پسر رشد کرده باشند . وانجام کامپوزیت همراه با رشد استخوانها نباشد.

کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟
کلینیک دندانپزشکی آریانا

 

طراحی لبخند با کامپوزیت  

همه ما می دانیم که لبخندمان مهم ترین چیزی است که می توانیم برای زیباتر کردن چهره خودمان از آن کمک بگیریم. تغییر رنگ دندان ها، عدم وجود نظم در دندان ها، بهم ریختگی و یا افتادن دندان های مختلف، می توانند باعث کاهش زیبایی چهره شما شوند. چون قطعا این عوامل روی زیبایی لبخند شما تاثیر می گذارند.
طراحی لبخند مجموعه ای از کارهای مختلف است که می تواند به شما کمک کند تا زیبایی چهره خودتان را با یک لبخند دلنشین حفظ کنید. در این روش، از مجموعه روش های زیبایی برای بهبود لبخند در چهره خانم ها و آقایان استفاده می شود.

قیمت  کامپوزیت ۱۴۰۱ ؟

با کمک طراحی لبخند، می توان چهره زیباتری داشت و با اعتماد به نفس بیشتری در جوامع حضور پیدا کرد. این در حالی است که هزینه طراحی کردن لبخند، بسیار مقرون به صرفه‌تر از هزینه جراحی های زیبایی دیگر است.

قیمت کامپوزیت دندان ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ با نرخی که مصوبه تعیین می کند هزینه ها مشخص میشوند . و قیمت ها در سال ۱۴۰۱ مانند دیگر سال ها ۱۴۰۰ و ما قبل بسته به تعداد واحد دندانی که قرار است روی ان کامپوزیت ونیر انجام شود تعیین میشود . همچنین اگرنیاز به انجام  کارهای دیگر، مانند لیفت لثه   و  یا ایمپلنت دندان باشد، قیمت ها و هزینه ونیر دندان ، ایمپلنت و یا لیفت لثه با توجه به مواد بکار رفته و دستمزد هر هر واحد مشخص و تعیین میشود.

چه افرادی نباید دندان هایشان را کامپوزیت کنند؟

بهتر است بدانید بیشتر افراد می توانند به آسانی روکش کامپوزیت را دریافت کنند. کامپوزیت دندان باعث می شود فرد لبخند زیباتر و دندان های سفیدتری داشته باشد. افرادی که دارای مشکلاتی مانند بیماری لثه و پوسیدگی شدید هستند کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت محسوب نمی شوند.چه افرادی نباید دندان هایشان را کامپوزیت کنند؟

تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت

هزینه لمینت بیشتر از هزینه کامپوزیت می باشد. میتوان گفت که هزینه لمینت نزدیک به دو برابر هزینه کامپوزیت می باشد.

یکی از دلایل تفاوت در قیمت ماندگاری و طول عمر بیشتر لمینت می باشد و همچنین میتوان دومین گزینه را به زمان کار روی لمینت گذاشت در لمینت دندانها باید قالب گیری شود و به آرمایشگاه برود بعد از زمان تقریبا دو هفته روکش های آماده شده روی دندانها گذاشته شود . اما در کامپوزیت یک جلسه کار کافی می باشد.

فرق لمینت و کامپوزیت

لمینت دندان، پوسته ای نازک است که بسته به نیاز اشخاص و عموما به قصد تغییر رنگ، اندازه، شکل و به طور کلی بهبود سیمای دندان ها، به سطح خارجی آنها چسبانده می شوند. لمینت دندان از لایه های نازک چینی ساخته می شود و به وسیله لایه ای چسبنده به روی مینای دندان متصل می گردد.

در واقع لمینت جایگزین سطح خارجی دندان طبیعی می شود. بر خلاف تصور همگان، لزوما برای ساخت لمینت نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت گزینش روش مناسب و دندانپزشک ماهر، عملیات آماده سازی برای جاگذاری لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان طبیعی اجرا خواهد شد. علاوه بر جنبه زیبایی، کارکرد درست لمینت دندان نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین در انتخاب دندانپزشک می بایست هوشیارانه تصمیم گیری کرد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان چیست ؟   کامپوزیت دندان یکی  از تکنیک های لمینت دندان که می توان به آن اشاره نمود، کامپوزیت دندانها است. از این روش با هدف اصلاح طرح لبخند استفاده شده و در حال حاضر نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است.

ساخت کامپوزیت توسط ماده ای به اسم رزین کامپوزیت همان ماده مورد استفاده جهت پر کردن دندان صورت می گیرد.
متخصصان دندانپزشکی زیبایی معمولاً کامپوزیت دندان را مستقیماً و بدون نیاز به ساخت در آزمایشگاه روی دندان می گذارند.

در این روش، لایه های مختلف مواد کامپوزیت روی دندان فرد قرار می گیرد و سپس دندانپزشک اقدام به شکل دهی و فرم دادن آن خواهد کرد. عمل محکم سازی هر لایه کامپوزیت روی دندان به کمک نور انجام می شود و در آخر نیز به طور کامل به دندان باند می گردد.

بدون اینکه هرگونه منفذ و درزی میان دندان و لایه کامپوزیت برجای ماند. مهمترین دغدغه پزشک برای این نوع روکش دندان، تناسب خطوط، رنگ و ضخامت کامپوزیت دندان است.

انواع لمینت ؟

لمینت ها انواع مختلفی دارند که در ذیل به آنها پرداخته شده است.

 •  لمینت سرامیکی: قدیمی ترین نوع لمینت دندان، لمینت سرامیکی است که به آنها لمینت چینی نیز می گویند. لمینت های سرامیکی از پوسته سرامیکی و همرنگ با دندان ساخته می شوند.
 •  لمینت کامپوزیت: کامپوزیت دومین نوع مرسوم لمینت است که از نوعی رزین حاوی مواد آلی و معدنی ساخته می شود.
 • طول عمر و ماندگاری : ماندگاری و عمر لمینت تقریبا ۱۰ سال و ماندگاری و عمر کامپوزیت نزدیک به ۸ سال می باشد.
 • نیاز به لابراتور و یا آزمایشگاه : در لمینت نیاز به لابراتوار یا آزمایشگاه می باشد . اما در کامپوزیت خود دندانپزشک مواد را روی دندانها قرار میدهد.
 • مدات زمان انجام کار یا تعداد جلسه : لمینت نیاز به دو جلسه مراجعه به دندانپزشک دارد در جلسه اول دندانپزشک کمی از مینای دندانها را می تراشد و قالب گیری می کند و سپس قالب ها را به آزمایشگاه می فرستد که بین دو الی سه هفته زمان نیاز دارد . در جلسه دوم که روکش ها آماده شد دندانپزشک آنها را به دندان شما میچسباند.  اما کامپوزیت در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک کافی می باشد. در همان جلسه دندانپزشک با توجه به رنگ دندانها لایه مناسب از کامپوزیت را روی دندانها می چسباند.
 • هزینه : هزینه لمینت بیشتر از هزینه کامپوزیت می باشد. میتوان گفت که هزینه لمینت نزدیک به دو برابر هزینه کامپوزیت می باشد.
 • برگشت پذیری : در روش کامپوزیت و با باندینگ نیازی نیست که دندانها تراشیده شوند . پس دندان قابلیت برگشت پذیری دارد . در صورتی که در روش لمینت و یا ونیر پرسلن باید دندانها تراشیده شوند و دندانها برگشت پذیر نیستند.
روکش دندان یا تاج دندان چیست ؟

روکش دندان عیوبی مانند تغییر رنگ دندان، شکاف و فاصله، براده ها و دندان های فرسوده را اصلاح می کند.

روکش دندان یک درمان زیبایی دندانپزشکی محبوب است که به ایجاد لبخندی هماهنگ و طبیعی کمک می کند. روکش ها عیوب دندان مانند تغییر رنگ دندان، شکاف و فاصله، براده ها و دندان های فرسوده را اصلاح می کنند.

یکی از بزرگ ترین چیزهایی که مردم در مورد روکش دندان دوست دارند این است که آنها گزینه ای دائمی برای ایجاد یک اصلاح لبخند هستند. از آنجایی که پرسلن ماده ای بسیار بادوام است، به راحتی لکه نمی شود.

تاج دندان با استفاده از پوسته نازکی از پرسلن، سرامیک یا کامپوزیت برای پوشاندن صورت قدامی دندان کار می کند. آنها برای تنظیم شکل و سایه دندان طبیعی ساخته می شوند تا لبخند را تغییر دهند.

خدمات زیبایی کلینیک دندانپزشکی  آریانا
 • کامپوزیت دندانها
 • لمینیت دندانها
 • بلیچینگ دندانها
 • لیفت و جراحی لثه ها
 • اصلاح طرح لبخند
 • ایمپلنت دندانها
 • روکش دندانها
 • پروتز دندانها
 • لیفت لثه ها

 

 

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل