لمینت در دوران بارداری

لمینت در دوران بارداری

در مقالات زیادی به توضیح لمینت دندان و قیمت لمینت دندان پرداخته ایم . در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب لمینت دندان در دوران بارداری را توضیح دهیم تا آخر این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آریانا با ما باشید.
لمینت روکشی نازک و همرنگ دندان می باشد . لمینت در جهت بهبود زیبایی دندانها و از عیب بردن عیب های دندان استفاده میشود .

آیا لمینت دندان در بارداری ضرر دارد؟

اما گاهی اوقات مادران باردار تمایل به انجام کارهای زیبایی روی دندان خود دارند . مانند لمینت در زمان بارداری و یا کامپوزیت دندان در دوران بارداری و همچنین کارهایی دیگر مانند روکش دندان در بارداری . در توضیخ و ادامه مطلب برای اطلاع مادران باردار باید گفت که اگر دوران بارداری را به سه قسمت و یا سه ماه تقسیم کنیم . بهتر میتوان به انجام دادن و یا انجام ندادن این کار اشاره نمود. سه ماهه اول بارداری و سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری زمانهایی است که مادران باید توجه های خاصی به این دوران داشته باشند . در زیر به بررسی لمینت و دوران بارداری می پردازیم :

دوران بارداری دوران حساسی برای مادران می باشد که باید بفکر سلامت خود و جنین باشند . تا جایی که امکان دارد از رفتن به دندانپزشکی و درمان های طولانی مدت خودداری نمایند. اما لمینت چیست و چرا نیاز به لمینت دندان پیدا میکنیم ؟

لمینت در دوران بارداری
لمینت در دوران بارداری و مضرات ان

لمینت چیست ؟

لمینت یکی از خدمات زیبایی رایج و مجبوب می باشد که برای پوشاندن عیب های دندان صورت می گیرد افرادی که بدنبال طراحی لبخند می باشند و دوست دارند لبخند هالیودی و چهره زیبایی داشته باشند همچنین زمانی که فرد برخی مشکلات را در دندان خود داشته باشد بدنبال لمینت می رود .

 1.  پوسیدگی دندانها
 2.  شکستگی تکه ای از دندان
 3.  لب پر شدن دندانها
 4.  داشتن لکه های زرد رنگ روی دندان
 5.  داشتن لکه های قهوه ای رنگ روی دندان
 6.  نامرتب بودن دندانها
 7.  کوتاه و یا کج بودن دندانها
 8.  مشکل در لثه (لثه کوتاه و یا لثه بلند )

در مورد گزینه ۸ نیاز به توضیح بیشتری می باشد که در مقاله لیفت لثه به طور مفصل توضیح داده شده است .
لیفت لثه برای افراد که کاندید لیفت لثه باشند صورت می گیرد افرادی که برای طراحی لبخند خود نیاز به جراحی لثه دارند . لثه های این افراد یا کوتاه تر و یا بلند تر از خط نرمال لبخند و دهان می باشد . در این صورت افراد قبل از انجام هر گونه کار زیبایی مانند لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان و یا بلیچینگ دندان و روکش دندان حتما باید لیفت لثه انجام دهند که از نظر قیمت، هزینه لیفت لثه بطور جداگانه محاسبه میشود .

چرا در بارداری نمیتوان لمینت دندان انجام داد؟
 • لمینت دندان توسط اشعه ایکس انجام میگیرد و این اشعه برای زنان باردارو جنین خطر ناک می باشد . از این رو به هیچ وجه زنان باردار نباید دندانهای خود را لمینت کنند. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس به مادر و جنین آسیب می رساند . از این رو لمینت در بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 • یکی دیگر از معایب لمینت در بارداری این است که مادران نباید به هیچ وجه برای طولانی مدت به پشت دراز بکشند و این کار برای مادر و کودک خطر ناک می باشد .
  اما همانطور که در بالا ذکر شد خطرناک ترین موضوع برای زنان و مادران باردار اشعه ایکس و قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس می باشد.
 • در دوران بارداری کلسیم بدن مادر کاسته میشود و به شدن بدن مادران و زنان باردار نیاز به کلسیم دارد . همچنین جنین برای رشد خود میاز به کلسیم دارد.و هر منبعی که مادران تغذیه می کنند جنین کلسیم آن را استفاده میکند .
 • در این دوران احتمال پوسیدگی دندان در مادران زیاد است و مادران باید کلسیم بیشتری استفاده کنند.
بهترین تایم برای انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی

زنان باردار در این ۹ ماه مسولیت سنگینی دارند و علاوه بر محافظت از خود با ید بفکر سلامت جنین نیز باشند . اما گاهی اوقات ممکن است بصورت اورزانسی نیاز به کارهای دندانپزشکی پیدا کنند. که در این صورت حتما باید با متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمایند .
اما اگر دوران بارداری را به ۳ زمان تقسیم کنیم مادران سه تا ۳ ماه دارند . سه ماهه اول بارداری و سه ماهه دوم بارداری و سه ماهه سوم که در دامه به بررسی شرایط مادر و جنین در هر کدام می پردازیم :

سه ماهه اول بارداری و کارهای زیبایی دندان

سه ماه اول زمانی است که جنین در بدن مادر شکل می گیرد و دوران حساسی است که مادران باید به سلامت خود و جنین اهمیت بیشتری بدهند. در این دوران رفتن به دندانپزشکی انجام کارهای زیبایی و درمانی دندان برای جنین بسیار خطر ناک می باشد . مادران نباید در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرند و همچنین نباید برای مدت طولانی تحت درمان باشند . پس به هیچ وجه در اینن ۳ ماه نباید خدمات درمانی و زیبایی دندان انجام داد.

سه ماهه دوم بارداری و خدمات دندانپزشکی

در سه ماهه دوم جنین در بدن مادر شکل گرفته است و مانند سه ماه اول حساسیت کمتری در سلامت مادر و جنین قرار دارد . در این دوران مادر با مشورت با متخصص زنان و زایمان می تواند برخی کارهای زیبایی مانند کامپوزیت را که نیازی به قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس است انجام دهد. اما همانطور که در بالا ذکر شد لمینت دندان به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس توصیه نمیشود .

سه ماهه سوم بارداری و خدمات زیبایی و درمانی

بیشترین میزان رشد جنین در این سه ماهه آخر می باشد . شکم مادر بزرگ شده است و برای درمان های طولانی و دراز کشیدن و خوابیدن به پشت بسیار سخت و خطز ناک می باشد . در این دروان مادر نمی تواند به هیچ وجه کارهای زیبایی و درمانی دندانپزشکی انجام دهد.

سخن اخر

در بالا به دوران های حساس مادر و جنین اشاره نمودیم و راجب به خطرات و ضررهای لمینت در بارداری صحبت کردیم .  اگر بخواهیم موارد بالا را در چند بطور مختصر و مفید توضیح دهیم :

دوران بارداری دوران حساسی برای مادران می باشد که باید بفکر سلامت خود و جنین باشند . تا جایی که امکان دارد از رفتن به دندانپزشکی و درمان های طولانی مدت خودداری نمایند . لمینت دندان در بارداری توصیه نمیشود و اشعه ایکس برای مادران و جنین بسیار خطر ناک می باشد . در لمینت دندان نیاز به دو جلسه  درمانی می باشد و استفاده از اشعه ایکس برای سلامت حنین خطر ناک می باشد .

بدن مادران در بارداری نیاز به کلسیم فراوان دارد . و احتمال پوسیدگی دندانها در بارداری برای مادران وجود دارد . از این رو توصیه میشود بعد از بارداری نسبت به ترمیم دندان و یا خدمات زیبایی و یا طرح لبخند  روی دندانهای خود اقدام نمایند.

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل