عمر و ماندگاری لمینت دندان

عمر و ماندگاری لمینت دندان

عمر و ماندگاری لمینت و عوامل تاثیرگذار بر عمر لمینت : آگاهی از اینکه لمینت دندان تا چند سال دوام دارد و چگونه می‌توان عمر مفید آن را افزایش داد، موضوعات مهمی هستند که در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آریانا به آنها پرداخته‌ایم.

لمینت از کارهای زیبایی است که روی دندانها صورت می گیرد چه افرادی کاندید لمینت دندان می باشند ؟  اگر دندان شما دچار لکه های زرد و یا قهوه ای رنگ می باشد و یا اینکه بین دندانها فاصله های نازیبایی وجود دارد ، لب پر شدن و فرسوده شدن دندانها از دلایلی است که نشان می دهد شما کاندید لمینت دندان می باشید.

همچنین اگر مشکلات بالا را ندارید اما به دنبال طراحی لبخند و لیفت لثه و داشتن لبخندی سفید و زیبا هستید میتوانید گزینه لمینت دندان را انتخاب کنید.

عمر لمینت دندان (عمر و ماندگاری لمینت دندان )

یکی از روش‌های برطرف کردن نواقص دندان و ایجاد ظاهری زیبا برای دندان‌ها، استفاده از لمینت دندان می‌باشد. روشی که نه تنها کمک فراوانی به ایجاد لبخندی زیبا و ظاهری آراسته می‌کند، بلکه از این طریق در افزایش اعتماد به نفس بسیاری از افراد نیز نقش موثری دارد. بنابراین لازم است که برای نگهداری بهتر از آن، علاوه بر دانستن طول عمر لمینت، از نکاتی نیز که سبب افزایش طول عمر آن می‌شود نیز آگاهی داشته باشیم:

طول عمر این روکش‌های زیبا، در مرحله‌ی اول به جنس آنها و سپس به رعایت نکات بهداشتی از جانب شما بستگی دارد.
در صورت مراقبت صحیح از لمینت دندان، این روکش‌ها می‌توانند بیش از ۱۲ سال نیز دوام داشته باشند و زیبایی دندان‌های شما را دو چندان کنند. اما در صورت عدم رعایت نکات ضروری و مراقبت‌های صحیح، نه تنها به سرعت تغییر رنگ خواهند داد، بلکه بیشتر از ۱۰ سال نیز ماندگاری نخواهند داشت.

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لمینت

اگر می‌خواهید مدت طولانی از لمینت‌های خود لذت ببرید و آنها را برای مدت طولانی سالم و زیبا نگاه دارید، نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1.  رعایت بهداشت دهان و دندان.
  2.  محافظت از رنگ لمینت در برابر مواد غذایی رنگی، قلیایی و اسیدی از طریق کاهش خوردن آنها.
  3.  در صورتِ داشتن دندان قروچه، شب‌ها از محافظ شبانه استفاده کنید. حتی در هنگام فعالیت‌های ورزشی که احتمال ضربه خوردن وجود دارد نیز از این محافظ‌ها استفاده نمایید.
  4.  عدم مصرف سیگار، قلیان و سایر مواد مخدر.
  5.  از دندان‌های خود به عنوان ابزاری برای باز کردن درب بطری یا کیسه‌های پلاستیکی، بریدن چسب و … استفاده نکنید.
  6.  از خوردن غذاهای سفت، شکستن آجیل و تخمه، جویدن یخ و … جلوگیری کنید.
  7.  هر ۶ ماه یکبار دندان‌های خود را چکاپ کنید تا از سالم بودن لمینت‌ها مطمئن شوید.
بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

انتخاب لمینت با کیفیت و برند برتر در نتیجه کار شما تاثیر گذار می باشد ، علاوه بر مهارت و تجربه دندانپزشک انتخاب نوع لمینت نیز می تواند بر نتیجه کار تاثیر بگذارد . لمینت ها انواع مختلفی دارند که در ذیل به آنها پرداخته شده است.  بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

⦁ لمینت سرامیکی: قدیمی ترین نوع لمینت دندان، لمینت سرامیکی است که به آنها لمینت چینی نیز می گویند. لمینت های سرامیکی از پوسته سرامیکی و همرنگ با دندان ساخته می شوند.
⦁ لمینت کامپوزیت: کامپوزیت دومین نوع مرسوم لمینت است که از نوعی رزین حاوی مواد آلی و معدنی ساخته می شود.
⦁ لومینیرها: لومینیرها جزو نازکترین اما محکم‌ترین روکش ‌ها به شمار می روند. این نوع از روکش ها را میتوان با آماده ‌سازی کمتری بر روی دندان ‌ها اعمال کرد. از آنجایی که لومینیرها نیز از مواد لمینت چینی بسیار نازک ساخته می شوند، مانند روکش های چینی عمر طولانی دارند.
⦁ ونیرهای پالاتال: ونیرها یا غشاء ‌های پالاتال که تحت عنوان لینگوال ونیر نیز شناخته می‌شوند به شکل اختصاصی ساخته می‌شوند تا سطح دندان‌ های جلویی را ترمیم کنند. این روکش ها را می توان از مواد مختلفی چون: ورقه های طلا، چینی و مواد کامپوزیت ساخت.
⦁ روکش های موقت: روکش ‌دندان که به روکش های موقت که تحت عنوان روکش‌ های متحرک یا روکش‌ های چسبنده نیز شناخته می‌شوند از یک نوع رزین انعطاف‌پذیر تشکیل شده‌ اند. آنها معمولا به عنوان یک راه حل موقت تا زمانی که روکش های دائمی ساخته شوند مورد استفاده قرار می گیرند. در موارد خاصی از روکش های غیر دائمی به عنوان محافظ دهان و وسیله ای برای پنهان کردن عیوب دندان استفاده می شود.

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود ؟

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود ؟ در خصوص این سوال باید عرص کنم خیر لیمنت باعث بوی بد دهان نمیشود . اما ممکن است بدلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، پوسیدگی دندانها و مشکلات لثه قبل ، مصرف دخانیات و سیگار بوی بد دهان را شامل شود. اگر بیماری هایی که مربوط به لثه فرد هستند درمان نشوند و فرد کار زیبایی روی دندان خود انجام دهد. خب طبیعی است که بیماری های مربوط به لثه ای که درمان نشده اند، پس از نصب لمینت و عدم بهداشت مناسب، باعث ایجاد بوی بدی در دهان می شوند.

 

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

روزهای کاری

شنبه : 9 صبح الی 20 شب
یکشنبه : 9 صبح الی 20 شب
دوشنبه : 9 صبح الی 20 شب
سه شنبه : 9 صبح الی 20 شب
چهارشنبه : 9 صبح الی 20 شب
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل